2 Červenec

Seriál léčivé konopí legálně díl 2.

Legální pěstování léčivého konopí

Pokud si tedy chcete vypěstovat konopí v souladu se zákonem, zasejte semínka, která jsou státem povolená. V malém množství, tedy například na svém okně nebo na své nebo pronajaté zahrádce, pozemku či poli, o rozloze menší než je 1 Ar = 100 m2, tak můžete učinit bez jakékoliv ohlašovací povinnosti nebo nutnosti se komukoliv za svou bohulibou činnost zodpovídat.

Certifikovaná osiva lze v čechách sehnat od několika subjektů, kteří dovážejí osiva z celé Evropy, každý rok na jaře, podle aktuálního seznamu povolených odrůd. Jedním takovým subjektem je firma AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. (Agritec.cz) ze Šumperka. Objednávají osiva pro zemědělce, tedy spíše ve větším množství a je vhodné si u nich osivo objednat například už v únoru.

Další možností je firma Konopa o. s. (Konopa. cz), u které lze také s předstihem objednávat semena ve větším množství. Navíc každoročně spouští Akci 100 kytek aneb Pěstujte beze strachu. Do 30. května můžete po zaplacení drobného poplatku na jejich účet dostat balíček semen certifikované dvoudomé odrůdy Tiborszállási.

Další projekt, který má za cíl rozšířit možnost legálního pěstování konopí, se jmenuje KonopAr (KonopAr.cz). Jméno je odvozeno od velikosti plochy, na které lze pěstovat bez ohlášení. Zde si můžete objednávat spíše větší množství certifikovaných osiv. Například odrůdu Finola (původem Kanada) uznané nemořené osivo, což je unikátní dvoudomá odrůda konopí setého, která pochází ze sverských zemí (Finsko, Kanada).

Oproti ostatním odrůdám nabízí nespornou výhodu, protože začátek její kvetoucí fáze nezávisí na fotoperiodě. Její doba dozrávání je pouze 90 dní, lze ji proto vysévat kdykoliv, pokud je možné v následujících třech měsících zajistit dostatek světla a tepla (čím více, tím lépe). Tato odrůda byla vyšlechtěna jako odrůda olejná, není příliš vhodná pro využití hmoty stonku. Semena jsou spíše menší o větším počtu v hustých palicích. Její vzrůst je spíše nižší, v závislosti na půdních a klimatických podmínkách, cca 0,7–1,5 m, proto je i její sklizeň snazší.

Pěstování rostlin konopí

Setí a klíčení

Konopí je možné zasít přímo do půdy po odeznění silnějších jarních mrazíků, ideálně do hloubky 2–3 cm, ale obvyklé odrůdy je bez problémů možné vysévat až do konce května. V případě samonakvétací odrůdy Finola můžete zasít ještě i v srpnu.

Je možné si také předpěstovat malé rostlinky, které jsou odolnější vůči nepříznivým vlivům. Semínka můžete nejprve chvíli převalovat po jazyku, někteří věří, že jim takto předáte svoji osobní informaci. Poté je můžete vložit do sklenice s vodou nebo dát na misku s namočeným papírovým kapesníkem či vatou. Důležité je mít semínka v teple do 25 stupňů a ve vlhku a přibližně do tří dnů můžete pozorovat puknutá a klíčící semínka.

2016-08-30_194731

Zasazení a předpěstováni

Do kelímku nasypte vhodný pěstební substrát. Je to takový, který má spíše zásadité pH a může být odlehčen pískem nebo perlitem. Udělejte malý důlek a naklíčená semínka zasaďte cca 1 cm hluboko klíčkem vzhůru. Pečlivě zalijte, ale dejte si pozor při zalévání, aby se semínko nevyplavilo na povrch. Umístěte pokud možno na slunečné a teplé místo, jinak rostlinky vyrostou rychle a budou mít tenký stonek, který má tendenci se lámat. Po několika dnech se objeví první malé lístky. Zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ale ne tak, aby se z něj stalo bahno a na jeho povrchu rostly plísně. Teplota je ideální kolem 25 °C a alespoň v prvních fázích růstu můžete udržovat vyšší vlhkost pomocí rozprašovače nebo přikrytím rostlinky uříznutou pet lahví s dostatečným přístupem vzduchu. Ve chvíli kdy rostlinky dorostou cca 15–20 cm výšky, budou jejich kořínky prorostlé až k okrajům kelímku.“

Zdroj: BUDAŘOVÁ, Jana. Cannabis medicinalis legalis: aneb Léčivé konopí legálně ve vašem květináči. 1. www.e-regena.cz: Nová Regena, 2014.

Poslat komentář

*