Šíření toxikomanie

„Šíření toxikomanie bylo do českého právního řádu zavedeno novelou trestního zákona č. 141/1960 Sb., s účinností od 1. 7. 1990 v podobě § 188a: „Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu anebo ho v tom podporuje nebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.“ Toto ustanovení patří v úpravě omamných a psychotropních látek (OPL) mezi stálejší. K dnešnímu dni se pouze zvýšila sankce odnětí svobody až na tři léta a ze základní skutkové podstaty zmizel peněžitý trest, který je však i nadále možno za tento přečin uložit na základě § 53 odst. 2 TZ. První zvláštní skutková podstata počítá s jednáním jako člen organizované skupiny, vůči dítěti nebo tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně dostupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem a stanovuje za takové jednání trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. Na dvě léta až osm let pak bude potrestán ten, kdo spáchá tento trestný čin vůči dítěti mladšímu patnácti let.

Sváděním nebo podporou se rozumí jednání podobné návodu a pomoci ve smyslu § 24 odst. 1 písm. b) a c) TZ. O formu účastenství se však nejedná, jelikož ten, kdo požívá návykové látky, se nedopouští trestného činu. Jde tedy o zcela přímé pachatelství trestného činu, které je nezávislé na jednání jiných osob.

V souvislosti se šířením toxikomanie u nás v posledních letech proběhla obrovská razie na specializované obchody s pěstitelskými potřebami tzv. kauza growshopy. Tomuto tématu se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Velikou slabinu tohoto ustanovení vidíme v použitém pojmu „zneužívání návykové látky“. Zákon nikde nedefinuje, co se pod pojmem zneužití rozumí a ani komentář k TZ nám odpověď nenabízí. Z adiktologického hlediska se zneužíváním rozumí abúzus (nadměrné užívání). Z toho by vyplývalo, že šíření toxikologie se pachatel dopouští pouze, pokud bude ten, na koho působí, návykovou látku užívat nadměrně. Jelikož zákonodárce nestanovil ani to, co by se mělo považovat za nadměrné používání, je patrné, že takovýto výklad ustanovení jeho záměrem nebyl. Proto by větší smysl dávalo použití pojmu „užití“.“

Zdroj: KUDLÁČEK, Filip. Právní aspekty legalizace konopí v České republice. Brno, 2015. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

1 týdnem ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

3 týdny ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

1 měsíc ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

2 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago

Pro a proti dekriminalizaci a legalizaci marihuany

Úvod: Dekriminalizace a legalizace marihuany jsou dlouho diskutovaná témata, která vyvolávají různé názory a argumenty.…

3 měsíce ago