V Holandsku, Švýcarsku a Kanadě je povoleno pro řadu diagnóz využívat konopí, které lze zakoupit v lékárnách. Do těchto lékáren jej dodávají pěstitelé konopí, kteří jsou vybrání v tendru příslušnou vládou, jak tomu bude i v České republice. Ve 21 státech USA je využití konopí možné podle státních zákonů. V 15 státech USA fungují i tzv. „cannabis clubs“ nebo jejich obdoby. Tyto sdružení marihuanových pacientů, fungují tak, že pověří jednoho nebo více občanů, aby pro ně vypěstovali jejich konopí, které bylo pro ně indikované, doporučené anebo schválené lékařem. Užívání konopí za lékařským účelem je povoleno nebo tolerováno také ve všech státech Indické federace.
Konopí se užívá, buďto standardním kouřením tzn. marihuana bez přídavku tabáku, popřípadě pojídáním rozmělněného prášku z čerstvých listů a květenství, který se zapíjí vodou, zapéká do cukroví, vmíchává do pokrmů či se využívá sušených úlomků jako koření. Rozšířené je rovněž užívání v lihových roztocích či v mléčných extraktech. V České republice vychází a mediální rozruch způsobují specializované kuchařky, které se zabývají pokrmy z konopí. Rovněž hašiš, který ale nelze z lékařské indikace získat, se mimo běžného kouření vmíchává také do pokrmů.
Stále významnější oblibu získává inhalace výparů konopné pryskyřice z listů za pomocí tzv. vaporizéru, který vlastní přednost, že díky absenci spalných zplodin nemůže ani potenciálně způsobovat nebezpečí rakoviny ústní dutiny anebo rakoviny plic. Objev endokanabinoidního systému a řada souvisejících výzkumů proběhly a dodnes probíhají pod vedením izraelských vědců nebo působících vědců v Izraeli.
S těmito okolnostmi zřejmě souvisí i progresivita této země a v zavádění léčebných postupů za pomoci kanabinoidních látek. Například v jeruzalémské nemocnici Hadassa se využívá při léčbě některých onemocnění Ä9-THC nebo Ä9-THC v podstatě rutinně, ovšem pro každý jednotlivý případ musí komise schválit jeho použití. V této nemocnici bylo rovněž klinicky ověřeno, že konopí je účinný prostředek při odstranění škytavky, která dokáže být při několikaměsíčním trvání skutečným invalidizujícím onemocněním. Ve stech případů zde bylo také úspěšně konopí využito jako prevence proti zvracení při chemoterapii u dětí.
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…