Stavební materiály s obsahem konopného pazdeří

V minulých článcích jste si mohli přečíst, jak je konopí všestrannou plodinou, a že lze využívat i v průmyslu a stavebnictví. V dnešním článku Vám představíme, některé stavební materiály, které obsahují složku konopí, nejčastěji konopné pazdeří a jejich unikátní vlastnosti. Věříme, že se necháte inspirovat.

Jílovo-konopné cihly

Toto zdivo se skládá z 75% jílu a 25% konopného pazdeří. Vzhledem ke skvělým izolačním vlastnostem konopí nepotřebuje jílovo-konopné zdivo žádnou další izolační vrstvu a navíc je možné pokrýt jej rovnou omítkou bez mezivrstvy. Je vhodné pro zdění vnitřních zdí a následné tepelné utěsnění. Používá se pro zlepšení tepelné izolace vnější konstrukce zdí, k obnovení klenutí a jako vnitřní izolace přímo ve spojení zdí nebo při výstavbě vícevrstvé zdi. Nehodí se ovšem k výstavbě nosných zdí. Výrobou jílovo-konopných cihel a jiných podobných ekologických stavebních komponentů se zabývá například německá firma TEXBIS, která z jílu a konopí lisuje nepálené zdící cihly.

Jílovo-konopné cihly

Cemento-konopné zdící tvárnice a desky

Tvárnice jsou vyrobeny z odpadních částí konopí (pazdeří) a cementu. Slouží jako ztracené bednění pro výplňový beton a jako nosič vložené tepelné izolace omítek. Používají se pro výstavbu různých typů stavebních objektů jako rodinných domů, nízkoenergetických domů, průmyslových staveb a staveb technické vybavenosti. Podobným způsobem, jako cemento-konopné zdící tvárnice se také vyrábí cemento-konopné desky, které obsahují 63% konopného pazdeří, 35% cementu a 2% hydratačních přísad. Výhody oproti deskám CETRIS stejného typu mají v nižší objemové hmotnosti, jsou tedy mnohem lehčí a lépe se s nimi manipuluje, vyšší pevnosti v ohybu a ve vyšší pružnosti.

Cemento-konopná zdící tvárnice

Vápeno-konopná směs

Tato směs se používá jako „volně sypaná“ a ručně udusaná v bednění, anebo za pomocí vzduchového tlaku nastříkána na podklad. Práce s touto směsí je jednoduchá a po vyschnutí velmi pevná a stabilní. Tento materiál se vyznačuje jak svou savostí, tak i propustností a zajišťuje zdravé dýchání konstrukce vyrobené z této směsi. Má velmi vysokou trvanlivost a odolnost a je také nehořlavá. Používá se jak u rodinných domů, tak i u obchodních a průmyslových staveb. Tato směs se stala velmi oblíbenou ve Francii a ve Velké Británii. Má hustotu 300 až 900 kg.m-3 a koeficient tepelné vodivosti 0,10 – 0,40 W.m-1.K-1.

Použití vápeno-konopné směsi

Konopné desky

Konopné desky se vyrábí za vlhka vibrolisováním. Součinitel tepelné vodivosti těchto desek se pohybuje kolem hodnoty 0,041 W.m–1.K–1 při objemové hmotnosti okolo 100 kg.m-3. Tepelná vodivost se s přidanou objemovou hmotností zvyšuje. Na trhu jsou nabízeny například tepelné a zvukové desky CANABEST PANEL do fasád a podlah od firmy Claygar s.r.o., které jsou složeny z 50 až 55% konopného pazdeří, 30 až 35% z konopného vlákna, 15 až 17% pojiva a 3 až 5% roztoku sody, kvůli zamezení hoření, proti hlodavcům a ostatním škůdcům. Na fasády se lepí a kotví na pevný podklad stěn a na jejich povrch se aplikuje tmel, mřížka, penetrace a nátěr. Do podlah je doporučena pokládat pod desky z litého betonu, nebo přímo pod dřevěné podlahy. Standardní rozměry jsou tloušťka 30 – 60 mm, délka 1000 mm a šířka 500 mm. Tento výrobek byl zaregistrován do programu Zelená úsporám.

Desky firmy CANABEST

Konopno-hliněné omítky

Jedná se o omítky složené z přírodní hlíny s příměsí písku a konopných vláken sloužící k ručnímu omítání všech klasických stavebních materiálů včetně rákosových rohoží. Slouží jako podkladní omítka, na kterou se nanáší další, jemnější vrstvy. V ČR jsou dostupné například omítky od firmy Picas.

Energetické využití

Konopí, lépe řečeno pouze pazdeří, se využívá také jako energetická plodina ke spalování v kotlích. Hoření je čistější než u fosilních paliv, mimo jiné díky tomu, že obsahuje jen minimální množství síry a jiných škodlivin. Spalováním hnědého uhlí vzniká 15 až 30% popela, kdežto spalováním konopného pazdeří vzniká pouze 4 až 7% popela. Pro spalování se používají převážně brikety a peletky slisované z pazdeří, avšak lze jej spalovat i ve volné formě. Účinnost spalování v moderních kotlech na biomasu je 90%. Energetický potenciál konopí lze zvyšovat v systémech přeměny biologického odpadu na bioplyn nebo na pyrolitický palivový olej. Vedlejší produkty pyrolýzy (dehet, asfalt apod.) mají široké uplatnění v chemickém průmyslu.

Zdroj: VYUŽITÍ KONOPÍ VE STAVEBNICTVÍ. Valašské Meziříčí, 2010. Ročníková práce. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

2 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

2 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

4 týdny ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

1 měsíc ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago