19 Duben

Stavební materiály s obsahem konopného vlákna

Autor: admin Kategorie: aktuality, Odrůdy konopí, Pěstování konopí Komentáře: 0

V minulém článku jsme si představili konopné stavební materiály s obsahem konopného pazdeří a v dnešním článku si představíme další konopné materiály s obsahem konopného vlákna, které jsou velice často využívány jako izolace.

Konopná koudel

Koudel je složena z kratších konopných vláken a je používána k výrobě hrubého plátna a motouzů. Je také vhodná k těsnění šroubovaných spojů trubek, k výrobě méně hodnotného papíru a plstěných geotextílií. Koudel je také hojně využívána spolu s konopným pazdeřím v automobilovém průmyslu jako výplň dveří. Spolu s pryskyřičnými pojidly je velmi pevná a vyrábí se z ní řada průmyslových materiálů o velké hustotě například karoserie dopravních prostředků a různé desky. Dále se konopná koudel používá k utěsňování spár mezi trámy roubených staveb, spár mezi trámy a stěnou, dutá místa u oken a dveří atd.

koudelKonopný filc

Má schopnost vázat na sebe vlhkost z okolního vzduchu a znovu ji odpařovat při suchém vzduchu. Materiál zlepšuje klima v místnosti a chrání dřevěné podlahy před výkyvy vlhkosti. Konopné rouno se pokládá jako podklad pod plovoucí parketové a laminátové podlahy. Je k dostání v tloušťkách od 3 do 10 mm, šířkách od 10 cm po 1 m a délkách 25 nebo 15 m.

filcKonopné rohože a role

Jedná se o produkt zvukové a tepelné izolace, který má skoro totožné vlastnosti jako skelná vata, avšak neobsahuje přídavné látky škodící životnímu prostředí a je plně recyklovatelný. Zároveň je s ním také možno pracovat bez rukavic a respirátoru, jelikož nedráždí pokožku ani sliznici. Používá se mezi krokve, ve střešních vestavbách, v dřevěných rámových stavbách, trámových stropech atd. V ČR jsou dostupné konopné rohože a role firmy Termo konopí. Má vysokou tvarovou stálost a využívá se jak v novostavbách, tak i při rekonstrukcích starších staveb. Tento produkt zaručuje ochranu jak před zimním chladem, tak i před letním horkem a má také velice dobré difůzní schopnosti. Je mu uděleno Evropské technické osvědčení. Dalším výrobkem tohoto typu na našem trhu je CANABEST Plus od firmy Claygar. Tyto rohože jsou složeny z konopných vláken s malou příměsí pojivých dvousložkových pryskyřic. Technické parametry: tepelná vodivost 0,040 W.m-1.K-1, objemová hmotnost 36 kg.m-3, tloušťka 40 až 180 mm, šířka a délka se zadává u objednávky a jsou zhotoveny na míru.

izolace

Ukázka instalované konopné izolace

Zdroj: VYUŽITÍ KONOPÍ VE STAVEBNICTVÍ. Valašské Meziříčí, 2010. Ročníková práce. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ.

Poslat komentář

*