Studie zaměřená na užívání šlechtěné marihuany
Studie zaměřená na užívání šlechtěné marihuany
„Vědci z Psychiatrického centra v Praze se zaměřili na zkoumání složení šlechtěné marihuany, zjistili, že kuřáci šlechtěné marihuany jsou více ohrožení výskytem schizofrenie, účinná látka kanabiniol, která chrání před psychickými poruchami vyvolané látkou THC ve šlechtěné marihuaně chybí. Technické konopí, které obsahuje maximální množství 0,3 % THC v marihuaně je zákonem povolené. V přírodním pěstovaném chemicky neupraveném konopí jsou THC a kanabidiol zastoupeny zhruba na stejné úrovni. Šlechtěná marihuana má množství THC až 20%, což znamená, že pravidelní kuřáci tohoto druhu šlechtěného konopí se vystavují riziku vzniku častějšího výskytu schizofrenie, nebo jiných psychických komplikací.
Výzkum prokázal dvakrát až třikrát vyšší riziko výskytu tohoto onemocnění u pravidelných uživatelů marihuany, podle vědců záleží na celkovém zkonzumovaní množství THC. Látka THC je psychoaktivní látkou která mění vnímání a myšlení, což často způsobuje nepříjemný pocit spojený se strachem, naopak látka kanabidiol způsobuje pocit zklidnění, ulevuje od úzkosti a blokuje negativní účinky THC.
Nedávné studie prokázaly, že užívání samostatného kanabidiolu zmírňuje příznaky Schizofrenie, vědci budou provádět další studie zaměřené pouze na tuto látku, v průkaznosti dobrých účinků kanabidiolu by mohlmvzniknou nový lék na léčbu tohoto onemocnění. (Páleníček, 2013)
Zdroj: MĚŘIČKOVÁ, Kristýna. MARIHUANA V MEDICÍNĚ. Olomouc, 2015. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta, Katedra křesťanské výchovy. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D.
Poslat komentář