Trvanlivost a skladovatelnost výrobků z konopí

„Potraviny s obsahem esenciálních mastných kyselin je potřeba dobře skladovat – v tmavém obalu (který nepropouští světlo) na chladném a suchém místě. Příroda sama tyto mastné kyseliny uchovává v semenech (například konopném). Obaly semen chrání zásobní pletivo a klíček před světlem a kyslíkem. Při zpracování semen loupáním, lisováním na olej a mletím na mouku významně stoupá riziko a rychlost žluknutí tuků. Proto se trvanlivost různých výrobků z konopí liší. Stejně jako u všech ostatních potravin platí, že čím méně se produkt zpracovává, tím lépe.

Doporučení týkající se doby použitelnosti konopného semene závisí na přesném výrobním postupu, balení a skladování. Většina produktů si zachovává dobrou chuť i po uplynutí záruční lhůty. Následující časové údaje udávají hranici, za níž se podle požadavků zdravé a vyvážené stravy zvyšuje riziko žluknutí a vzniku volných radikálů.

24 měsíců od data sklizně – ekologicky pěstované konopné semeno (celé, zralé, uchovávané na chladném, tmavém místě, nejlépe balené v kartonové krabici vyložené alobalem)

12 měsíců od data vyloupání – ekologicky pěstované konopné semeno (čerstvá semena ukládejte na chladné, tmavé místo v nádobce vyložené alobalem)

12 měsíců maximálně – pravý, za studena lisovaný panenský konopný olej (vznikající v první fázi lisování za nepřítomnosti kyslíku, stáčený a skladovaný v tmavých lahvích a v chladničce)

9 až 12 měsíců – zmrzlina z konopí (vyrobená z čerstvého konopného mléka a okamžitě zmrazená)

6 až 12 měsíců (v závislosti na konkrétní výrobní metodě) – tyčinky z loupaného i neloupaného konopného semene, chléb s konopnými klíčky a další výrobky, které prošly krátkou tepelnou úpravou za nízkých teplot a jsou skladované na chladném a tmavém místě

1 až 3 měsíce – pražená konopná semínka (čím čerstvější, tím lepší)

5 až 7 dní – čerstvě pečený chléb z konopné mouky

24 až 48 hodin – čerstvě připravené a neupravované konopné mléko

24 hodin – další tepelně upravená jídla z konopí jako například jamajské konopné pirožky, které se pečou 20 minut při teplotě 200 °C a uchovávají v ledničce.

I když jsou rostliny vypěstované ekologicky a čerstvě sklizené ze zahrádky, ztrácejí jakékoli zbytky jídel svou výživovou hodnotu procesem oxidace, k němuž dochází už během dvou minut po zpracování.

Ze světla, tepla a kyslíku je nejničivějším činitelem světlo, protože jeho vlivem vznikají v olejích volné radikály. Kyslík je hlavní příčinou žluknutí a svíravé chuti na zadní části jazyka. Používejte pouze čerstvé oleje a oleje balené v průsvitných lahvích spotřebujte do šesti měsíců.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 67-68.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

1 týdnem ago

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

3 týdny ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

1 měsíc ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

2 měsíce ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

3 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago