20 Květen

Účinky konopí na Lou Gehrigovu chorobu

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 1

Lou Gehrigova choroba, celým názvem amyotrofická laterální skleróza (ALS), je onemocnění centrální nervové soustavy. V konečném důsledku mozek není schopen ovládat většinu svalů a pacient postižený touto chorobou zůstane paralyzován. Mentální a psychické schopnosti však zůstávají v pořádku. Doposud neexistuje žádná známá léčba, která by vedla k odstranění příčin nemoci a následnému vyléčení.

Podle předklinických údajů studie uskutečněné na lékařské univerzitě ve Washingtonu, má konopí silné antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky. Vliv konopí na Gehrigovu chorobu byl testován na myších, a bylo prokázáno dlouhodobé přežití neuronů, zpoždění nástupu, a pomalejší progresi onemocnění. Mezi další pozitivní vlastnosti konopí, které souvisí s léčbou symptomů ALS, patří zejména stimulace chutě k jídlu, uvolnění svalového napětí a navození spánku.

Lékaři z Washingtonské univerzity tvrdí, že na základě dostupných vědeckých údajů je skutečně možné tvrdit, že by konopí mohlo výrazně zpomalit rozvoj Lou Gehrigovy choroby a dokonce prodloužit délku života pacienta. Věří, že látky obsažené v této rostlině výrazně snižují celkovou zátěž nemoci.

Tak jako ve mnoha jiných případech týkajících se „zakázané“ rostliny, tak také v tomto případě existují názory opoziční vůči užívání konopí jakožto léku.

Doktor Gregory Carter z Washingtonské lékařské univerzity si tvrdě stojí za účinností této rostliny. Naproti tomu státní senátor, který je také doktorem, upozorňuje na možné nedostatky v oblasti užití marihuany k léčbě Lou Gehrigovy choroby, a v podstatě k léčbě jakékoliv nemoci.

als

Tvrdí totiž, že marihuana má mnoho dosud neznámých vlastností, které by mohly pacientům ublížit. Je pravdou, že nejznámější složka této rostliny zvaná THC, je pouze jednou třetinou léčivého potenciálu této rostliny, přičemž většina ostatních složek ještě není důkladněji probádána, nicméně dle Cartera doposud nebyly zaznamenány případy, ve kterých by konopí vedlo ke zhoršení zdravotního stavu pacienta. Proto nevidí důvod, proč nevyužít jednoho z mála léčiv, které prokázalo pozitivní výsledky.

Zdroje

BARR, Jeff. Medical marijuana: Science, politics intermingle. Mlive.com [online]. 2008 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: http://www.mlive.com/news/kalamazoo/index.ssf/2008/10/medical_marijuana_science_poli.html

CARTER, G. T., M. E. ABOOD, S. K. AGGARWAL a M. D. WEISS. Cannabis and Amyotrophic Lateral Sclerosis: Hypothetical and Practical Applications, and a Call for Clinical Trials. American Journal of Hospice and Palliative Medicine [online]. 2010-08-06, vol. 27, issue 5, s. 347-356 [cit. 2014-02-28]. DOI: 10.1177/1049909110369531.

Komentáře

  • Autor: samuel
    5/02/2018

    doporučuji zkusit na tuto zakeřnou chorobu fenixovy slzy