Ve starších článcích na našem webu bylo již několikrát zmíněno, že pěstování konopí je oproti pěstování jiných rostlin výjimečně šetrné, hlavně co se týče pohledu ochrany přírody a krajiny. Poměr kyslíku vytvořeného rostlinou během růstu v poměru produkce oxidu uhličitého vyprodukovaného při hnojení, sklizni a převozu je přibližně 9 : 1. Znečištění nevzniká ani během moderního procesu zpracování. Co je ovšem na konopí velmi zajímavé a fascinující, je šíře využití získaných surovin a kvalita, kterou dodávají konečným výrobkům. Silné stránky konopných surovin vynikají také v kombinaci s dalšími materiály a to jak například s přírodními i minerálními vlákny, tak škroby apod. U konopného vlákna se jedinečným způsobem spojuje pevnost, trvanlivost a odolnost s biologickou rozložitelností. Tyto vlastnosti objevili už staří Číňané, když ze starých konopných hadrů začali vyrábět papír. Zbytky ze zpracování konopí mohou být bez obav uloženy na kompost či spáleny a poté vráceny na pole jako hnojivo. Toto je jasná výhoda oproti syntetickým látkám, které často ohrožují naše zdraví, jejich recyklace je obtížná a spalování poměrně nebezpečné. Stále více lidí po celém světě nacházejí pomalu, ale jistě, postupnou cestu k udržitelně vyráběným, zdravým konopným výrobkům.
Vlákenné materiály
Konopný stonek obsahuje tři druhy vláken – dlouhé tzv. pravé, lýkové vlákno, druhotné krátké vlákno, čili koudel a dřevnaté pazdeří. Dlouhé vlákno obsahuje nejvyšší podíl celulózy a to až 77 % a vyrábí se z něj textilie nejvyšší kvality.
Textil
Ještě ve 30. letech 20. století bylo konopí díky své měkkosti a trvanlivosti druhou nejpoužívanější přírodní látkou. Z konopného plátna se vyráběly oděvy, pleny, ložní prádlo i bytový textil. Levi Strauss z něj ušil své první džíny. Kalhoty musely být velice kvalitní a vydržet nošení kalifornskými zlatokopy, kteří často celý den stáli po kolena ve vodě. Konopné tkaniny také dodávají v létě chladivý efekt a v zimě naopak nevymrznou. Svou schopností odvádět pot se konopné textile podobají moderním syntetickým termo-materiálům. Dále jsou tyto materiály z konopí hladké na omak, odolávají teplu a dokáží zadržet až 100% nebezpečného UV záření, jsou antistatické, což také usnadňuje jejich údržbu. Vlákna neobsahují bílkoviny, proto jsou oděvy přirozeně chráněny před napadením moly. Obsah kyslíku zase nedovoluje tvoření anaerobních bakterií a přítomnost oleje pomáhá tlumit kožní plísňová onemocnění. Není tedy náhodou, že se konopí využívá i při výrobě obuvi. Látky působí mírně antisepticky, čili proti plísni a jsou vhodné i pro alergiky. V posledních letech se konfekční i technické látky jako plachty, pytloviny, netkané textilie pro zemědělství a stavebnictví, nejčastěji vyrábí v Asii a východní Evropě. Americké, Německé či Rakouské firmy dodali know how Čínským a Rumunským společnostem na výrobu textilu a tímto vzniká široká nabídka rozmanitých textilních výrobků. V Itálii se například skupina Gruppo Fibranova rozhodla vrátit konopné oděvy do módních butiků.
Malířské plátno
Věděli jste, že obrazy Rembrandta, Van Gogha, Gainsborougha i dalších mistrů jsou namalovány na konopném plátně. Konopné vlákno je silné, lesklé a odolné proti horku, plísni i hmyzu. Obrazy díky tomu zůstaly po celá staletí uchovány ve velice dobrém stavu. Výborná savost konopného plátna zase zajistila stálost barev.
Papír
Znalost původní čínské technologie výroby konopného papíru z hadrů se do Evropy rozšířila díky arabským obchodníkům až ve 12. století a papír rychle nahradil původně používané kožené pergameny. Papír z konopí se používal i na cenné dokumenty, byla na něm třeba sepsána Deklarace nezávislosti Spojených států či tištěny bankovky. Většina historických literárních děl byla do dnešních dnů zachována jen díky výjimečné trvanlivosti konopného papíru, ten odolává rozkladu a časem nežloutne jako papír dřevitý. Byl dokonce nalezen zachovalý konopný papír ze staré Číny starý více než 1500 let! Výzkumy ve státech i v Holandsku ukázaly, že z konopí lze vyrábět různé druhy papíru a kartonu. Z dlouhých vláken se vyrábí vysoce kvalitní papír, který lze používat na knihy, časopisy, bankovky a umělecké papíry. Kratší vlákna dobře poslouží k produkci spotřebních výrobků, jako cigaretový, balicí či toaletní papír. Papírny jsou i dnes v Evropě stále hlavním odběratelem konopné koudele. Oproti dřevu má konopí nižší obsah ligninu, konopí asi 10–12 % a dřevo 30 %, což umožňuje ekologicky přijatelnější bělení papíru bez použití silných sloučenin chlóru. Některé společnosti již vyvinuly uzavřený proces výroby, ve kterém jsou všechny chemikálie recyklovány. Na zpracování konopí se tak spotřebuje méně chemikálií i energie. Konopný papír má navíc delší životnost a může se vícekrát recyklovat v porovnání s papírem ze dřeva. Konopí lze kombinovat s jinými alternativními zdroji jako s recyklovaným papírem, třtinou, lnem nebo slámou. Takto vyrobený papír je díky konopí pevnější a trvanlivější. Bezdřevnatá výroba papíru tak ochraňuje světovou ekologickou stabilitu.
KLVAŇOVÁ, Linda a Michal RUMAN. Konopí – staronový přítel člověka. Chvaleč: Konopa, 2008. ISBN 978-80-254-1825-3.
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…