21 Červen

Zvyšuje užívání marihuany riziko schizofrenie? Část 1.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Marihuana bývá považována za měkkou drogu a uvažuje se o její legalizaci. Je jisté, že má léčebné účinky, ale také může způsobit psychickou závislost a možná i něco horšího. Jaké výsledky vyplývají z výzkumů zkoumajících vztah mezi drogami obsahujícími THC a psychotickým onemocněním?

Legalizace marihuany je aktuální téma. Vyjadřují se k němu jak lékaři, z nichž někteří zmiňují léčivé účinky konopí, tak ekonomové uvažující nad ziskem ze zdanění konopných produktů a celkově společnost začíná být evidentně legalizaci marihuany nakloněna (dle aktuálně.cz téměř 97 % Čechů souhlasí s využitím marihuany pro lékařské účely a 53 % je pro její legalizaci pro rekreační užívání – akualne.cz). Avšak dříve, než dojde k uzákonění, je dobré uvědomit si také rizika užívání konopí, kterými nemusí být „pouze“ závislost, již zkoumá například National Institute on Drug Abuse (NIDA).

 Jedním z takových rizik je otázka, zda může užívání drog obsahujících THC mít vliv na vznik nebo propuknutí některé z poruch schizofrenního spektra. Tyto poruchy jsou v MKN-10 uvedeny v oddílu F20-F29 a často se o nich mluví pod zastřešujícím termínem schizofrenie či psychotická onemocnění. Pro poruchy schizofrenního spektra je typická deformace vnímání a myšlení, afektivita, halucinace a bludy (uzis.cz). Jejich etiologie (tj. původ onemocnění) není doposud uspokojivě vysvětlena.

Otázka souvislosti mezi užíváním marihuany a poruchami schizofrenního spektra je v hledáčku výzkumníků už delší dobu. Proběhlo dokonce několik longitudinálních studií, jejichž výsledky jsou mnohem průkaznější než závěry průřezových nebo retrospektivních studií. Co se zjistilo, shrnují Smit, Bolier(ová) & Cuijpers (2004).

Smit, Bolier(ová) & Cuijpers (2004), kteří ve svém článku shrnuli výsledky pěti výše zmíněných longitudinálních studií, přicházejí rovnou s pěti hypotézami o vztahu THC a poruchách schizofrenního spektra, z nichž některé narušují standardní vnímání kauzality, že první ovlivňuje druhé.

2016-08-30_184729

Autoři nejprve uvažují o obrácené kauzalitě, tedy že lidé, kteří mají predispozice ke schizofrenii, tíhnou k užívání marihuany, aby tak potlačili negativní symptomy, které se u nich projevují. Tato hypotéza se ale na základě výsledků longitudinálních studií nepotvrdila, jelikož všechny uvedené studie nezahrnuly do vzorku ty osoby, které vykazovaly prodromální symptomy poruchy schizofrenního spektra (tj. nespecifické příznaky ohlašující onemocnění), a přesto u zbylých osob bylo nalezeno zvýšené riziko pro pozdější výskyt schizofrenie.

Ve druhé hypotéze Smit, Bolier(ová) & Cuijpers (2004) vycházejí z předpokladu, že lidé užívající marihuanu zároveň užívají také jiné drogy (amfetamin, kokain…), a tak za rozvojem schizofrenie mohou stát ony. Nicméně i tato úvaha se nepotvrdila, protože i po odstranění uživatelů jiných drog došlo přesto u vzorku k nárůstu. Že by na propuknutí schizofrenie měly vliv i jiné drogy zamítá také metaanalýza Large et al. (2011).“

Zdroj: VÍCHOVÁ, Monika. Zvyšuje užívání marihuany riziko schizofrenie?. 1. Brno: Psychologický ústav FFMU, Brno.

Poslat komentář

*