25 Červen

Zvyšuje užívání marihuany riziko schizofrenie? Část 2.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Dále autoři uvažují, že je možné, že sklony k užívání THC a ke schizofrenii mají stejné etiologické faktory (neboli stejného původce), a tak vidět souvislost přímo mezi nimi může být zavádějící. Tuto hypotézu stále nelze potvrdit ani vyvrátit. Přestože se studie snažily podchytit vliv několika dalších proměnných (např. pohlaví, věk, IQ a další sociální okolnosti), nemuselo to být dostatečné. Z hypotéz o kauzalitě uveďme jako první tu, která uvažuje o tom, že THC může vyvolat poruchu schizofrenního spektra, ale jen u vulnerabilních jedinců, tedy těch, kteří mají k tomuto onemocnění už nějaké predispozice. Zde se Smit, Bolier(ová) & Cuijpers (2004) odvolávají zejména na výsledky studie Van Ose et al. (2002), kteří zjistili, že užívání marihuany vede u citlivých jedinců k navýšení rizika psychotického onemocnění až o 54,7 %, zatímco u ostatních se toto riziko zvyšuje o 2,2 %.

Za páté Smit, Bolier(ová) & Cuijpers (2004) uvažují, že užívání konopí je obecně rizikovým faktorem pro propuknutí schizofrenie. Pokud by toto byla pravda, pak by logicky osoby, které užívají marihuanu ve větších dávkách, měly mít také vyšší riziko výskytu poruchy schizofrenního spektra. A přesně to se také potvrdilo zejména ve švédské studii Andréassona et al. (1987) a u Van Ose et al. (2002).

V longitudinální studii Arseneault(ové) et al. (2002) se zase ukázalo, že jedinci užívající marihuanu v adolescenci (skupiny 15 nebo 18 let) vykazují v 26 letech více symptomů schizofrenie než kontrolní skupina. Navíc ti, co užívali marihuanu už v 15 letech, vykazovali větší výskyt symptomů než jedinci, kteří začali užívat marihuanu až v 18 letech.

Užitečné informace poskytuje také systematická metaanalýza Largeho et al. (2011). Shrnuje výsledky 83 studií a dochází k závěru, že užívání marihuany vede k dřívějším projevům psychotických onemocnění, a to až o 3 roky (přesněji u uživatelů konopí se příznaky psychotického onemocnění objevily o 2,7 let dříve než u těch, co marihuanu neužívali). Z důvodu, že tato metaanalýza zahrnovala muže i ženy, mohou být její výsledky důkazem, že se zde nejedná o důsledek demografických či jiných faktorů (v průměru totiž u žen dochází k první schizofrenní atace později než u mužů, a to z důvodu, že ženský hormon estrogen je v tomto směru ochranným faktorem), ale skutečně o vliv THC.

2016-08-30_185029

Z výzkumů tedy vyplývá, že samo užívání marihuany schizofrenii nezpůsobuje, ale je jedním z rizikových faktorů poruch schizofrenního spektra, může ovlivnit jejich propuknutí a také ho uspíšit. Riziko schizofrenie tedy skutečně zvyšuje, a to zřejmě nejen u predisponovaných jedinců. Nabízí se prostor pro další výzkumná řešení této otázky, ať už vliv samotného tabáku na propuknutí schizofrenie, či neurobiologické výzkumy, které by odhalily mechanismus, jakým marihuana spouští či urychluje psychotická onemocnění. Tyto informace jsou užitečné vzhledem k aktuálním úvahám o legalizaci marihuany a tedy s tím spojeným očekáváním, že dojde k nárůstu jejích uživatelů. Je dobré mít na paměti všechny možné konsekvence s tím spojené.“

Zdroj: VÍCHOVÁ, Monika. Zvyšuje užívání marihuany riziko schizofrenie?. 1. Brno: Psychologický ústav FFMU, Brno.

Poslat komentář

*