17 Duben

Klonovaní aneb jak vzít správně klon a nechat zakořenit

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„Klon či řízek získáme seříznutím mateční kytky vždy těsně nad patrem listu. Dbáme na to, abychom nepoškodili zárodky sekundárního růstu na matce, které po odejmutí klonu začnou nabírat na růstu. Jde vlastně o stejnou metodu, jako u „štípání kytek“. Je dobré předem si rozmyslet techniku, kterou použijeme na zakořeňování, tak abychom si řízek předem správně připravili. Různé způsoby budou mít trochu jiné nároky na „konzistenci“, řízku. Ostrým nástrojem oddělíme část mateční rostliny a rozdělíme ji na jednotlivé klony. Každému klonu seřízneme šikmo stonek a doporučuje se i jemně naříznout stonek žiletkou. Dále bychom ještě měli sestříhat největší listy a to cca na 50% své délky, to kvůli vlhkosti.

Sadba do substrátu

Zde je vhodné použít silný klon. Klon před vložením do substrátu namočíme a ošetříme spodní část stonku některým z mnoha druhu kořenových stimulátorů, ať už práškovým, gelovým či jiným. Je vhodné zasazený klon udržovat při maximální vlhkosti a světle s periodou minimálně 18/6, lépe však 24/0. Teplota se doporučuje v rozmezí 17 – 26°C. Po cca 10-15 dnech a při dodržení výše zmíněných podmínek by se měly objevit první kořeny.

Hydro způsob

Tento způsob je poměrně oblíbený. Pasivní hydro je způsob, kdy do nádoby s vodou a rozpuštěným stimulátorem vložíme vhodným způsobem klony, asi jako do kytky do vázy. V bubleru, jak název napovídá, je v nádobě s roztokem umístěna ještě vzduchovací pumpa. Vlastní provedení klonování je pak celkem jednoduchá záležitost. Do vhodné nádobky např. do vaničky od másla s děravým víčkem, zasuneme část slámky na pití, do které se zastrkávají stonky klonu. Výhodou pak je, že stonky, které jinak mají tendenci ohýbat se, zůstanou pěkně rovné a tak max. dlouho pod hladinou. Připravené klony je dobré ošetřit kořenovým stimulátorem a část stimulátoru, také zamíchat do vody ve vaničce. Po cca 6-7 dnech stonek v trubičce zbělá a zduří a kolem 10-12 dne se objevují kořínky. V tomto okamžiku se doporučuje klony vyjmout a přesunout do substrátu.

klonov2

Rockwool

Metoda, kdy se klon umístí do čedičové kostičky, rockwoolu či jiného podobného media. Nařežeme rockwool na krychličky o hraně cca 2,5-3cm. Uděláme do nich dírku a do té vložíme klon. Kostičky pak uložíme vedle sebe do nádoby s vodou tak, aby byly ponořeny cca 0,5 cm v roztoku. Rockwool si natáhne vodu a tou bude zásobovat klon. Vlhkost je třeba hlídat. Opět je dobré ošetřit řez stimulátorem, může se ovšem stát, že při vypařování vody, stimulátor ulpíval na kytkách. Asi jim to nijak neškodí, ale z estetického hlediska to není úplně vhodné. Po cca 10-15 dnech se objevuji kořínky, které pak rockwoolem zcela prorostou. Takhle připravený řízek lze pak univerzálně použít do všech možných systémů a má relativně nejlepší předpoklady ze se uchytit.

U jakéhokoliv klonování všeobecně platí, že je potřeba maximálně dbát na čistotu a veškeré zárodky plísní, kterým se ve vlhku a teple extrémně daří, likvidovat ihned.“

Zdroj: www.grower.cz

Poslat komentář

*