25 Září

Aktualita – Coffee shop v Německu?

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí Komentáře: 0

Němečtí obyvatelé by chtěli v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg otevřít coffee shop, ve kterém by bylo možné legálně prodávat marihuanu podobně jako v Nizozemí. Zatím jedinými, kteří s tímto nápadem na berlínské radnici nesouhlasí, jsou Křesťanští demokraté. Zřízením coffee shopu se již také zabýval obvodní „parlament“ a o projektu by se mělo rozhodnout do konce října.

Tento modelový projekt pochází od strany Zelených a měl by bojovat s negativními dopady prohibice a černého trhu, který vznikl právě kvůli marihuaně. Záměr má podle starostky Moniky Herrmannové, která je za stranu Zelených, velkou podporu právě u poslanců obvodu Friedrichshain-Kreuzberg. U kulatého stolu expertů a německých občanů by se měly objasnit právní otázky legálního obchodu s marihuanou. Touto iniciativou se zabývá příslušný parlamentní výbor. Podle radnice politika zákazů zkrachovala a je potřeba hledat alternativní řešení. Starostka Hermannová navrhuje, aby provozovatelem coffee shopu byl stát. Sociální demokraté, Levice (Die Linke) a Piráti projekt podpoří, ovšem Křesťanští demokraté jsou rázně proti tomuto nápadu. Generální tajemník Křesťanských demokratů nazval coffee shopy za „neodpovědné“ s důraznou poznámkou, že marihuana je pro zdraví škodlivá a stát se nesmí stát jejím dealerem.

Co stálo za zrozením nápadu, aby byl právě v obvodu Friedrichshain-Kreuzberg otevřen coffee shop? Byly návrhy, aby se kolem Görlitzkého parku ve Friedrichshainu-Kreuzbergu postavil plot, aby jej bylo možné na noc zavírat, neboť dění v tomto parku není příliš líbivé. A podle radnice to je to pravé místo! Drogy a hlavně marihuana se zde prodávají a konzumují až v masové míře. Téměř každý týden se zde koná policejní razie a téměř vždy se zatýká. Novým obyvatelům Berlína a návštěvníkům hlavního města se na internetu doporučuje, že právě v tomto parku lze snadno získat drogy. Park je velmi často svědkem násilných scenérií mezi dealery a zákazníky. K tomu se navíc přidávají také občanské iniciativy, které chtějí park uchránit jen pro „slušné“ občany.

Görlitzer Park Berlin

Görlitzer Park Berlin

Starostka tohoto obvodu ujišťuje, že s novým projektem bude zákonu učiněno zadost. Německo totiž podle ní coffee shopy potřebuje, neboť stát nemůže řídit ani množství marihuany, které se dostává do oběhu, ani nemůže působit na ochranu zdraví a mládeže, když prodej přenechává černému trhu. Starostka také argumentuje tím, že konopí je už dávno běžná droga a jediným rozdílem mezi ní, alkoholem a tabákem je v tom, že je zakázaná a nezdaněná. Snad se tedy brzy nechají inspirovat Berlínem i další města nejen německá.

Poslat komentář

*