30 Srpen

Biologická ochrana rostlin část 1.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„V době levných chemických přípravků většina lidí nepomyslí na šetrnější a v některých případech i levnější alternativy ochrany rostlin. Spoléháme na to, co nám poradí v growshopu či jiném obchodě s pomůckami pro pěstování rostlin, přitom však zapomínáme na některé léty ověřené recepty našich předků. Dříve nebylo tolik přípravků na ochranu rostlin, jako máme dnes, a tak si většina zahrádkářů musela poradit sama. Asi si říkáte, proč byste měli shánět nebo dokonce připravovat nějaké biologické preparáty, když si zajdete do obchodu a za celkem malý peníz si koupíte přípravek, který ochrání vaše zelené miláčky. Pár důvodů bych uvést mohl.

Zaprvé, chráníte sebe a životní prostředí, ve kterém žijete. Většina dnešních výrobků je syntetická, a tak s největší pravděpodobností bude i nebezpečná, nejen pro vás ale i pro ostatní živé organismy. Samozřejmě že na přípravcích je uvedeno, jak s látkou bezpečně zacházet, jak koncentrovaný roztok namíchat, a také jak dlouhou ochrannou lhůtu musíte dodržet, abyste nebyli ohroženi při manipulaci a spotřebě rostlinného materiálu. Avšak i některé tyto přípravky zanechávají určitá rezidua, která jsou sice v malých množstvích ale v organismu, rostlině a půdě se přesto hromadí.

Zadruhé, v některých situacích se syntetické prostředky typu Omite bezpečně již použít nedají. Například pokud máte napadenou rostlinu už v raném stádiu květu, použití tohoto přípravku je nebezpečné hned z několika důvodů. Prvním z nich je ten, že při použití syntetického ochranného postřiku se látka přichytí na žlaznaté trichomy, které se v podstatě neobměňují, a když se prostředek po čase rozkládá, tak jisté množství zůstane zakonzervováno v právě v trichomech. Druhým problémem je při použití syntetického postřiku možnost výskytu plísně, protože syntetické přípravky působí, pouze pokud rostlinu celou pořádně vystříkáte, na rozdíl od některých biologických preparátů, které stačí nanést na pár míst na rostlině.

Zatřetí, v přírodě má vše svůj protipól a tím pádem máme na vše lék, takže proč nevyužít to, co nám příroda poskytuje, když si v mnoha případech můžeme tyto přípravky obstarat sami. Stačí jen znát rostliny, některé vyloženě odpuzují a usmrcují hmyz – například tymián, levandule, čajovník, tabák, jiné potlačují plevele (například yzop) a zabraňují kažení produktů, tedy mají antimikrobiální účinek – například česnek, šalvěj, křen. Většina takto aktivních rostlin obsahuje silice, které se dají dále využívat právě v ochraně proti hmyzu, plísním a dalším škůdcům ničícím naše zelené krásky. Jiné rostliny mají místo silic nenápadnější ochranu. Například rostlina neem, z jejichž plodů se lisuje Neem oil, obsahuje látku azadirachtin, která pomocí vázání na receptory v těle škůdce zabraňuje jeho dalšímu vývoji, a tak brouček umírá bez možnosti se rozmnožovat či jinak dále vyvíjet.

Největší výhodou rostlinných preparátů je zabránění vzniku rezistentních jedinců. V chemických prostředcích jako Vertimec 1,8 EC je obsažena jedna hlavní účinná látka, na kterou se škůdci po čase adaptují. Oproti tomu v biopreparátech je obsažen celý komplex účinných látek a poměry mezi látkami se vyvíjí zároveň s přizpůsobováním se rostlin na škůdce a klimatické podmínky.

Co je důležité vědět

U většiny chemických přípravků je nutné přísně dodržovat bezpečnostní podmínky – používat ochranné pomůcky jako rukavice, ochranné brýle, respirátor, nemít odhalené části těla, protože pokud si přečtete informace o přípravku tak zjistíte, že dráždí pokožku, při vdechnutí či požití je jedovatý a pokud není zrovna jedovatý, tak se vám minimálně ukládá v organismu a hromadí se do doby, než začne ovlivňovat váš metabolismus. Další důležitá věc je, abyste dodržovali ochrannou lhůtu uvedenou na obalu (u chemických přípravků typu Omite i 30 dní), protože ta vám udává, za jak dlouho by měla být účinná látka rozložena a tím pádem neškodná, přesto jistá rezidua v rostlině zůstávají a ovlivňují tak její kvalitu.

Biologické preparáty jsou daleko šetrnější k životnímu prostředí a méně náročné ochranné pomůcky, přesto byste měli být opatrní a dodržovat základní zásady bezpečnosti práce – nejíst, nepít, nekouřit. Vesměs jsou to rostlinné oleje či extrakty, které velice dobře působí na patogen a pro člověka nesou jen malé riziko – pokud nepoužíváte postřik z tabáku. V žádném případě by se neměla provádět ochrana rostlin za vlhka, kdy kapky emulze stečou z rostliny, čehož výsledkem je minimální účinek na škůdce. Také by při aplikaci neměl foukat silný vítr. Nejvhodnější doba pro ošetřování rostlin je dopoledne po opadnutí rosy, nebo odpoledne po 3. hodině kdy, kdy už nehrozí, že by postřik v kombinaci se slunečním zářením mohl spálit rostlinu. Ochranná lhůta u biologických přípravků se pohybuje od 3 do 14 dní. Aplikace biopreparátů se musí provádět častěji, protože se účinné látky snáze rozkládají.“

Zdroj: Soft Secrect. 2011. 2011.

Poslat komentář

*