8 Únor

Dermatologické aplikace konopného oleje část 2.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„2) Působením enzymu lipooxygenázy vzniká další skupina eikosanoidů: prostacykliny, leukotrieny a lipoxiny. Prostacykliny mají opačný účinek než tromboxany. Vyvolávají trombolýzu a vazodilataci a jsou syntetizovány v cévním endotelu. Leukotrieny jsou obecně a hlavně mediátory zánětlivých procesů, současně intenzívně regulují propustnost krevních kapilár. Mají důležitou roli i při rozvoji anafylaktických procesů. V případě psoriázy byla popsána vysoká koncentrace leukotrienů v odlupujících se keratinizovaných šupinách epidermis. Někteří autoři dokonce uvádějí empirická pozorování. Domnívají se, že psoriatická šupina, posunutá a pevně přitisknutá na intaktní pokožku pacienta, může iniciovat vznik nového psoriatického ložiska. Vysvětlení fyziologických vlastností všech metabolických derivátů kyseliny arachidonové se dosud vymyká exaktnímu popisu. Finální eikosanoidy mají – jak výše uvedeno – často velice paradoxní účinky, zejména v závislosti na své koncentraci. Popis jednotlivých eikosanoidů je dále neúplný. Některé metabolity kyseliny arachidonové vystupují jako selektivní inhibitory klíčových enzymů syntézy známých eikosanoidů. Kyselina eikosapentanová inhibuje např. enzym lipooxygenázu a zabraňuje tak syntéze tromboxanů. Derivát kyseliny eikosatetranové selektivně inhibuje jak lipooxygenázu, tak i cyklooxygenázu. Dosavadní výzkum ukazuje, že deriváty kyseliny arachidonové mohou vystupovat jako inhibitory i aktivátory syntézy eikosanoidů na molekulární úrovni cílových buněk. Veškeré poznatky o metabolismu kyseliny arachidonové a eikosanoidech byly získány studiem živočišných buněk.

Analýza konopného oleje ukázala přítomnost řady desítek derivátů polynenasycených mastných kyselin, jejichž přesná identifikace je zatím vzhledem k absenci příslušných standardů nemožná. Lze však vyjádřit kvalifikovanou domněnku, že látky obsažené v konopném oleji a jejich popisované metabolity ve vhodné aplikační formě (mastí, krémů nebo vhodných vodných emulzí s tímto olejem) prokazují výrazně pozitivní farmakologické účinky na fyziologické a patofyziologické procesy lidské pokožky – a to především v případě atopie nebo všeobecně i jiného ekzému, lupénky, při seboroické dermatitidě (s příměsí síry) nebo při akné (s příměsí kyseliny azelaové).

2016-08-15_130300

V tomto smyslu je výzkum společnosti Parenteral a.s. zaměřen na rozmanité možnosti využití bioaktivních látek konopného oleje s cílem jejich perspektivní aplikace jako léčiva nejen v dermatologii, ale i v dalších oborech medicíny – např. chirurgii (kde bylo jednoznačně prokázáno až dvojnásobně rychlejší hojení pooperačních ran) a v případě spálenin (u nichž dochází k rychlejší obnově kožního krytu ve srovnání s dosud zavedenými metodami a prostředky). Aktuálním praktickým a veřejně viditelným výsledkem, který zahrnuje citované poznatky výzkumných aktivit společnosti Parenteral a.s., je rozvíjená řada přípravků s unikátně vysokým obsahem popisovaného konopného oleje, určená k ošetření problematické suché i mastné pleti. Sortiment těchto produktů se značkou C.H zdravotní kosmetika je v prodeji výhradně prostřednictvím lékáren; ostatní informace je možno najít na stránkách: www.konopnakosmetika.cz“

Zdroj: DERMATOLOGICKÉ APLIKACE KONOPNÉHO OLEJE. Www.konopnakosmetika.cz. 2012, 2012(1), 1.

Poslat komentář

*