5 Únor

Dermatologické aplikace konopného oleje část 1.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Konopný olej, získávaný různými mechanickými technologiemi ze semen konopí setého (Cannabis sativa), doprovází výživu i léčitelství evropské populace mnoho staletí. Dík populární mediální kampani o zneužívání psychogenních látek typu THC (tetrahydrocannabinolů) variet konopí indického je tento článek zaměřen pouze na farmakologii látek, které pocházejí z mezinárodně certifikovaných technických odrůd konopí, prostého THC.

Výzkumná a obchodní společnost Parenteral a.s. se sídlem v Hradci Králové jako jediná získává patentově chráněný konopný olej extrakcí hrubé mouky konopných semen nechemickou extrakcí prostřednictvím CO2. Nová moderní a perspektivní technologie zaručuje extrakci pouze lipofilních substancí; extrahovaný olej je bez příměsí proteinů a heterogenních substancí. V rámci základního výzkumu uvedené společnosti bylo zjištěno, že takto získaný konopný olej má vynikající schopnosti transkutánního průniku a současně může sloužit i jako vehikulum pro přenos řady bioaktivních látek do koria kožního systému. V dalších testech bylo ověřeno, že masti s obsahem tohoto oleje velice pozitivně působí hlavně k tišení erupcí psoriasis vulgaris, dále pak při terapii široké řady ekzémů. Etiologie obou skupin chorob není exaktně známá. Problém s narůstajícím procentem incidence psoriázy je obecně znám. Tato hyperkeratóza s velmi polymorfním histologickým i klinickým průběhem je léčena výlučně symptomatologicky a existují snad stovky terapeutických prostředků a přístupů.

Konopný olej je ojediněle vyváženou směsí nasycených a nenasycených mastných kyselin. Farmakologicky je velice důležitý jeho relativně vysoký obsah kyseliny γ-linolenové, kyseliny ώ-linolenové a kyseliny arachidové. Analýzy infračervených spekter tohoto oleje ukázaly jednoznačně přítomnost dalších metabolických derivátů těchto kyselin. Metabolickým produktem polynenasycených linolenových kyselin je pak kyselina arachidonová, která je prekurzorem enzymatické syntézy širokého spektra eikosanoidových kyselin. Tyto v konopném oleji přítomné substance jsou v rámci další enzymatické modifikace přímými prekurzory syntézy širokého spektra bioaktivních, regulačních a nízkomolekulárních látek, tzv. eikosanoidů. Některé eikosaniody jsou nezbytné pro regulaci kožní fyziologie – a to jak na metabolické, tak i molekulární úrovni. Cestu k syntéze eikosanoidů otevírají dva klíčové enzymy, které metabolizují kyselinu arachidonovou.

2016-08-15_125515

1) Působením enzymu cyklooxygenázy na kyselinu arachidonovou vzniká hlavně široká skupina prostaglandinů a tromboxanů. Prostaglandiny participují na regulaci velkého množství základních fyziologických funkcí. Tyto metabolity kyseliny arachidonové se však nedají charakterizovat jako hormony, neboť se do krve dostávají penetrací přes kůži. Vznikají v podstatě ve všech typech buněk, tedy i v buňkách stratum basale epidermis. V těchto buňkách se uplatňují hlavně jako univerzální modulátory intracelulárního metabolismu. Nejvíce je prostudován jejich vliv na koncentrace intracelulárních cyklických nukleotidů c-AMP,c-GMP – tedy dalších regulačních substancí. Obecný fyziologický význam prostaglandinů pro regeneraci a růst pokožky je však dosud nejasný a spekulativní. Důležitou vlastností prostaglandinů však je, že v nízkých koncentracích mohou vyvolávat zcela opačné efekty než v koncentracích vysokých. Na základě zjištěných výsledků se v tomto konopném oleji jeví koncentrace těchto prostaglandinů jako optimální. Tromboxany se syntetizují v trombocytech a reprezentují důležité regulátory krevní koagulace. Současně jsou i mediátory vazokonstrikce; jejich význam pro dermatopatologii je tím evidentní.“

Zdroj: DERMATOLOGICKÉ APLIKACE KONOPNÉHO OLEJE. Www.konopnakosmetika.cz. 2012, 2012(1), 1.

Poslat komentář

*