18 Červenec

Dostupnost a četnost užívání marihuany v České republice a Evropě

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Nezařazené Komentáře: 0

„V České republice je marihuana bohužel stále více „populární“.

Mladí Češi stále vedou žebříček uživatelů konopí v Evropě. Jde především o mladé a nezkušené lidi, často ve věku 14 – 16 let. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, která monitoruje užívání drog na území EU.

Zkušenosti s marihuanou má v tomto věku již 42 %, tedy necelá polovina dospívajících. Za poslední rok vyzkoušelo marihuanu v České republice více než 16 procent mladých lidí ve věku 15 až 34 let.

Dostupnost a četnost užívání marihuany v Evropě

Nyní se zaměříme na výskyt konopí v Evropě. Jak už víme, nejvíce uživatelů marihuany je v České republice. Ale co další státy? Jak se „drží“ Francie nebo třeba takové Norsko?

Více uživatelů než v Česku je už jen mezi Francouzi a Poláky, kteří přesahují 17 procent. Naopak francouzská mládež ukazuje pokles oproti jejím českým vrstevníkům; zkušenosti s drogou tu má 39 procent školáků. Nejméně mladých uživatelů je mezi norskými školáky, kde je marihuana rozšířená jen mezi pěti procenty z nich.

Nelegální látky podle výroční zprávy z května 2013 vyzkoušela přibližně čtvrtina Evropanů, což je asi 85 milionů lidí. Nejužívanější v Evropě je přitom právě marihuana, s níž má zkušenost 77 milionů dospělých, z toho 20 milionů jen za poslední rok. Tři miliony lidí ji užívají každodenně.“

Zdroj: HLAVÁČEK, Adam, Tereza VŠETEČKOVÁ a Sára HOLASOVÁ. Marihuana – radost nebo starost?. Šternberk, 2014. Práce v rámci projektu Věda je zábava. Gymnázium Šternberk. Vedoucí práce Mgr. Renata Janošíková.

Poslat komentář

*