4 Leden

Druhy konopí část 1.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

„V roce 1737 v podhůří Himaláje v Indii švédský botanik Carl Linné poprvé odborně popsal Konopí seté (Cannabis sativa L.) Domníval se, že se jedná o jediný druh tohoto rodu, přesto později, v roce 1785 francouzský biolog Jean Baptiste de Lamarc pojmenoval další druh, a to Konopí indické (Cannabis indica L.). Třetí a poslední známý druh, Konopí rumištní (Cannabis ruderalis), objevil a popsal botanik D. E. Janischewsky v jihovýchodním Rusku.

Na základě výsledků výzkumu ruských vědců se všeobecně předpokládá, že existuje pouze jeden botanický druh, tím je Konopí seté (Cannabis sativa L.), které má tři velké odrůdy.

Konopí seté (Cannabis sativa L.)

Jedná se o poměrně vysokou rostlinu, která dorůstá do výšky až pět a půl metru. Listoví je jemné, jasné zelené barvy a není příliš husté, takže jím světlo snadno prochází. Semena jsou hladká a beze skvrn. Květy jsou tenčí a delší. Typické je delší vegetační období. Jedná se tedy o déle kvetoucí odrůdy, perioda kvetení je pomalá a dobou svitu a světelnými cykly ji lze ovlivnit jen nepatrně. Konopí seté se většinou konzumuje v podobě usušené nadzemní části rostliny a nejčastěji se kouří. Účinky jsou spíše povzbuzující a stimulující, než uvolňující a omamné, což je dáno vyšším podílem THC. Ke Konopí setému patří odrůdy pocházející především z rovníkových oblastí. Roste například v Mexiku, Kolumbii, Thajsku, Indii a Nigérii. Konopí seté je nejrozšířenější druh konopí a zahrnuje dva poddruhy (subspecies) – konopí plané (Cannabis sativa ssp. Spontanea) a konopí kulturní (Cannabis sativa ssp. Culta).

Konopí indické (Cannabis indica L.)

Tento druh je nižšího vzrůstu dorůstá do výšky až dva a půl metru. Olistění je hustější, listy jsou širší a více zaoblené. Semena jsou tmavá a hladká s mramorovým vzorem. Doba květu je kratší a samotné květy jsou pevné. Květenství samičích rostlin je bohaté na pryskyřici, ze které se vyrábí hašiš. Účinky jsou spíše uvolňující, omamné a tlumící, to je dáno vyšším obsahem CBN. Rostlina Konopí indického je považována za vhodnou pro použití k lékařským účelům. Konopí indické se pěstuje v zemích jako je Indie, Írán, Afghánistán, Turecko nebo Sýrie a např. v Pákistánu roste planě.“

Zdroj: NEDBALOVÁ, Olga. Názory středoškolské mládeže na užívání marihuany. Hradec Králové: Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, 2016. 89 s. Bakalářská práce

Poslat komentář

*