12 Duben

Hašiš

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Odrůdy konopí Komentáře: 0

Hašiš je vlastně konopná pryskyřice, která se získává ze zralých květů samičích rostlin konopí. Nejvhodnější na zpracování jsou květy s velkým množstvím chlupů, kde je pryskyřice bohatá na THC. Tento výtažek z konopí má různou kvalitu, barvu i konzistenci a často odlišnou vůni a chuť, která bývá nejčastěji popisována jako ostrá. Rozdíly závisejí na způsobu zpracování, charakteru a kvalitě výchozího materiálu. Typickou barvou pro hašiš je hnědá, tmavě hnědá a černá. Stejně jako je tomu u marihuany, i pro hašiš se mezi jeho uživateli uplatňují různá slangová označení, jako např. haš, shit, čokoláda nebo čaras. V hašiši je koncentrace THC až pětkrát vyšší. Obsah této látky v hašiši v průměru činí 20 %.

Na výrobu jednoho kilogramu hašiše je zapotřebí sto kilogramů rostlinného materiálu. V zásadě se hašiš vyrábí dvěma způsoby. Hašiš lze vyrobit mlácením nebo přesíváním skrze pletivo nebo tkaninu s velmi jemnými oky. Takto získaná surovina je zahřívána a lisována do bloků nebo koulí, které se balí do celofánu, aby nedocházelo k vyschnutí. Za největší producenty hašiše ve světovém měřítku jsou považovány Maroko, Pákistán a Afghánistán, v Evropských poměrech je to Albánie.

Konopný a hašišový olej

Konopný olej je vyráběn extrakcí konopí a hašišový olej, znám též jako medový, je extrakcí hašiše. Extrakce je metoda, při níž dojde k oddělení požadované látky ze směsi s jinými. Oleje obsahují 15–50 % THC, ojediněle až 70 %, barvu mají jantarovou až tmavě hnědou. Olej se získává rozpouštěním konopné pryskyřice v různých typech rozpouštědel (např. alkohol, aceton), která se vypařují. Výsledkem je lepkavá, relativně tuhá hmotu, která po zahřátí zkapalní.

Tento typ drogy se vyskytuje vzácně a cena je vyšší než u zbývajících forem konopných drog.

K méně obvyklým formám konopných drog patří také konopné mléko, což je extrakt psychoaktivních látek konopí v mléce nebo smetaně, dále himka, neboli podomácku hašišem namořený tabák a shit, kdy se jedná o konzumaci usazenin, které při kouření drogy ulpěly na stěnách k tomu sloužících potřeb. Zvláštní skupinou jsou syntetické a farmaceutické drogy, jež se používají jako léčiva. Jedná se o farmaceuticky připravené drogy vyrobené synteticky nebo čištěné rostlinné extrakty.“

Zdroj: NEDBALOVÁ, Olga. Názory středoškolské mládeže na užívání marihuany. Hradec Králové: Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, 2016. 89 s. Bakalářská práce

Poslat komentář

*