13 Prosinec

Indica versus sativa

Zázračná rostlina konopí rozděluje planetu na dva tábory. Jedna skupina ji vidí jako léčivou bylinu a druhá ji odsuzuje pro svou návykovost a odrazový můstek k tvrdším drogám.

Konopí rozdělujeme na tři základní druhy. Mezi hlavní druhy se řadí konopí seté, neboli sativa, konopí indické tzv. indica a na méně známé konopí rumištní (ruderalis), které je velmi vzácné a je označováno za plevelný druh bez významných účinků.

Konopí sativa

Konopí seté (sativa) patří do čeledi Cannabaceae a jedná se o jednoletou rostlinu, která má ráda teplo a v určité formě povolených odrůd se pěstuje i v České republice. Tato nenáročná rostlina se o sebe dokáže postarat sama. Přihnojováním a přísunem cenných živin se docílí v období růstu zvýšení kvality a obnosu byliny. Sativě se nejlépe daří v kypré hlinité půdě, která se vyskytuje po celé Evropě v teplejších oblastech. V lékařství se z rostliny nejčastěji využívá list a květ. Své využití nalezla sativa i v kosmetice. Tato rostlina je oproti indice delší, má velmi často řídké listy, které jsou tenké, dlouhé a rostlina má také silnější hlavní kmen. Hlavním rozdílem, který odlišuje tento druh od indici, je zastoupení THC. Sativa obsahuje velice malé množství THC až skoro žádné a je využívána v průmyslu, proto je nazýváno často i technické. V teplejších podmínkách se ovšem tvoří více THC jako ochrana proti spálení a v našem podnebném pásu proto není tolik THC zapotřebí. Za dobrých přírodních podmínek jako jsou v Asii, Africe či na Jamajce se rodí nejkvalitnější marihuana.

sativa

Konopí indica

Konopí indica má na svém povrchu velice důležitou vrstvu pryskyřice s obsahem kanbinoidu. Indica se ve většině případů používá k výrobě měkké drogy nebo hašiše. Tato rostlina je při inhalování mírně halucinogenní a opojivá. Návykovost sice byla prokázána, ale ne v takové míře, jako je tomu u alkoholu či nikotinu. V tomto směru je kouření marihuany méně závadné, ovšem výrazně ovlivňuje motorické funkce. Indica je spíše pěstována pro svůj silný účinek. Rostlina nedorůstá až do takových velkých výšek jako sativa, ale je spíše charakteristická jako zakrslejší a huňatější rostlina.

Kterou odrůdu využít při léčbě zdravotních potíží?

Pro léčbu rakoviny se spíše doporučuje výtažek z konopí indica. Výtažek z dobré a kvalitní sativy by měl podle všeho rakovinu dokázat vyléčit také. Problém je ale v tom, že sativa příliš energizuje a to moc nepřispívá při léčbě nemocí. Sativu je určitě vhodné použít na rakovinu kůže, ovšem vnitřní konzumaci výtažku ze sativy může značně ovlivnit spánkové vzorce uživatele. Užívání výtažku z kvalitní sativy během dne, může účinně snížit bolest, která provází některé nemoci. Výtažky jsou také velice účinné při léčbě depresí. Jak je již výše zmíněno, sativa je hodně energizující a člověk, který je nemocný, potřebuje spíše klid a odpočinek než natírat střechu či plot. Z těchto důvodů je vhodnější spíše na nemoci užívat konopí indické.

compare

Kvalitní indica a některý lepší křížence sativy a indicy ve většině případů navozuje velice uvolněný a klidný stav, kdy poté nastává odpočinek a spánek. Dle výzkumného zjištění, výtažky z odrůd s převahou indicy účinně působí proti depresi a dalším zdravotním potížím. Podle výzkumů jsou z lékařského hlediska výtažky z dobrých odrůd konopí indického mnohem lepší než většina výtažků z konopí setého.

Poslat komentář

*