19 Červen

Jaký typ osvětlení skříně zvolit

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

Květina potřebuje pro svou existenci, provádění fotosyntézy, světlo o správném spektru a co největší intenzitě. Pro indoor pěstování se dají prakticky použít pouze dva typy osvětlení, vysokotlaké výbojky (HID) a fluorescentní zářivky. Naopak naprosto nepoužitelné, buď kvůli výkonu, přílišnému zahřátí nebo nevhodnému spektru, jsou obyčejné žárovky, halogeny a mercury vapor (MV – rtuťové) výbojky.

Vysokotlaké výbojky

Existují dva typy vysokotlakých výbojek, metalhalidové (MH) a sodíkové (HPS). Prodávají se v obvyklých wattážích 70W, 150W, 250W, 400W, 600W a 1000W a je třeba u nich použít startér a tlumivku. MH výbojky jsou svým spektrem vhodné pro hustý růst. HPS jsou dle spektra ideální na květ, ovšem výsledky jsou skvělé i při použití během celého růstu. Pokud máte dostatek prostředků, můžete využít kombinaci obojího. Na růst využít metalhalidovou výbojku a po přepnutí na květ ji vyměnit za sodíkovou. V současné době jsou dostupné i speciální Agro výbojky (dělají se obvykle ve wattážích 270W, 430W), které obsahují navíc element s modrým spektrem určeným pro růst. Velký rozdíl oproti klasickým HPS však nebyl dokázán.

svetlaa2

Fluorescentní zářivky

Trubice jsou dostupné ve dvou délkách – 60 cm a 120 cm. Výkonově se vyrábějí v hodnotách 18W, 36W a 54W. K jejich zapálení je potřeba startér i tlumivka (ovšem v mnohem menší wattáži než u výbojek). Svým spektrem jsou perfektní pro vegetační fázi rostlin. Jejich výsledky při kvetení jsou ovšem dost špatné, proto jejich využití je především v matkovně nebo rízkovně.

svetlaa3

Pro a proti

Vysokotlaké výbojky jsou výkonné, jelikož vydávají nejvíce světla v lumenech v poměru ke spotřebované elektrické energii. Na druhou stranu jsou velice drahé a vydávají hodně tepla, čili je potřeba účinné větrání.

Fluorescentní zářivky udržují kytky kompaktní, s kratšími vzdálenostmi mezi jednotlivými patry. Jsou nevhodné pro kvetení, nejsou schopné vyprodukovat kvalitní palice. Naopak jsou levné a perfektně se hodí na matky a klony. Světlo nemá dostatečnou intenzitu, aby prostoupilo skrz zeleň. Ve srovnání s výbojkami (při srovnatelné wattáži) vydávají ještě vetší teplo.

Zdroj: www.grower.cz

Poslat komentář

*