9 Únor

Jamajský Hrdina Přehled Života a Kariéry Boba Marleyho

Autor: admin Kategorie: aktuality Komentáře: 0

Jeden z nejznámějších interpretů a představitelů reggae hudby, který pochází z Jamajky. Kdo by stále ještě nevěděl o kom je řeč, je to Bob Marley. Určitě už jste slyšeli jméno Bob Marley, nebo jste slyšeli některý z jeho celosvětově známých songů. Pokud patříte mezi jeho fanoušky nebo jste posluchačem reggae hudby je tento článek právě pro vás. Možná se i dozvíte něco, co jste o tomto oblíbeném zpěvákovi ještě nevěděli. Pojďme si stručně shrnout zásadní momenty v životě tohoto hudebníka a podívejme se blíže na to, kdo to byl Boba Marley.

Kdy a kde se Bob Marley narodil

Bob Marley se narodil 6. února 1945 na Jamajce ve vesnici Nine Mile, což je čtvrť v Saint Ann Parish, ženě jménem Cedella Malcolm, která byla Afro-Jamaičanka a muži jménem Norval Sinclair Marley, který pocházel z Anglie a který bohužel zemřel na infarkt, když bylo Bobovi 10 let. Když bylo Bobovi 12 let, přestěhoval se se svou matkou do Trenchtownu v Kingstonu, což byla velmi chudá oblast, která ho dovedla k myšlence, že by se mohl začít věnovat hudbě.

Celé rodné jméno Boba Marleyho je Robert Nesta Marley.

Cesta na vrchol Boba Marleyho 

Bob Marley se začal věnovat hudbě již ve svém dětství společně se svým kamarádem ze školy, kterým byl Bunny Wailer. Postupem času přibrali do party další členy kterým byl třeba Peter Tosh, a se kterými založili kapelu jménem the Teenagers později známou pod názvem the Wailers. Na kytaru naučil hrát Boba Marleyho hudebník Joe Higgs, který se dále podílel také na celkovém vokálním souznění členů kapely the Wailers. O dva roky později od založení kapely vydali své první studiové album The Wailing Wailers, ze kterého jsou jedny z jejich nejznámějších skladeb jako je One Love či People Get Ready. Díky těmto písním začala být kapela považována za průkopníky reggae hudby.

Celkem vydala kapela the Wailers 13 studiových alb a několik dalších, kde najdete živé nahrávky z jejich koncertů. The Wailers podepsali smlouvu s nahrávací společností Island Records a po vyzdvihnutí Boba Marleyho jejich producentem se kapela přejmenovala na Bob Marley & The Wailers, což také údajně přispělo k rozpadu jejich kapely, ale Bob se rozhodl pod tímto názvem pokračovat v hudební kariéře sám.

Bob Marley vydal hity jako I Shot the Sheriff nebo třeba No Woman, No Cry, které se postaraly o jeho popularitu i mimo rodnou Jamajku a díky kterým se stal úspěšný i na mezinárodní scéně. Následně vydané album Rastaman Vibration se dostalo do americké hitparády Top 50 Billboard Soul Charts. Počet všech prodaných desek Boba Marleyho se odhaduje na více než 75 milionů, což Boba Marleyho řadí mezi nejprodávanější hudební umělce všech dob.

Rodina Boba Marleyho

Bob Marley byl milovníkem žen. Jeho manželkou se stala Rita Anderson, celým jménem Alpharita Constantia „Rita“ Anderson se kterou se Bob oženil na své rodné Jamajce a měli spolu 3 děti. Kromě dětí, které měl Bob Marley se svou ženou, měl také několik dětí se svými milenkami. Oficiálně uznaných dětí Boba Marleyho je celkem 11, ale uvádí se i jiné počty dětí, které nebyli oficiálně uznané.

Většina dětí Boba Marleyho jsou také známí hudebníci např. Julian Marley, Damian Marley nebo třeba David „Ziggy“ Marley. Známí ve světě jsou dokonce i Marleyho vnoučata. Slyšet jste mohli třeba o jeho vnukovi, kterým je zpěvák Bambaata Marley, modelce Selah Marley nebo fotbalistovi Nicovi Marleym.

Pokus o atentát na Boba Marleyho

Bob Marley byl také známí pro své politické názory, které se možná nelíbily skupině atentátníků, kteří se rozhodli na Marleyho v jeho domě spáchat atentát. V době, kdy probíhala zkouška kapely, se skupina ozbrojenců vloupala do Bobova a Rity rodinného domu a začala střílet po všech, kteří byli v tu chvíli na místě. Postřelen byl jak Bob Marley, tak jeho žena Rita, ale nejhůře na tom byl manažer kapely the Wailers Don Taylor, který byl postřelen 5x. Díky operaci přežil a Bob i jeho žena na štěstí také nepodlehli vážným zraněním ačkoliv byla Rita střelena do hlavy a Bob do hrudi a ruky.

Tento atentát se odehrál dva dny před plánovanou akcí, kterou byl bezplatný koncert „Smile Jamaica“, který pořádal jamajský premiér a měl sloužit ke zmírnění napětí mezi politickými stranami na Jamajce. Bob se ale i přesto rozhodl na koncertě vystoupit.

Po tomto atentátu se rozhodl Bob přestěhovat do Anglie do Londýna, kde vydal alba Exodus a Kaya. O dva roky později se Bob vrátil na Jamajku, kde znovu vystoupil na akci One Love Peace Concert, která měla opět sloužit k navození míru mezi politickými stranami. Následovalo album Survival, na kterém i mnoho skladeb obsahuje texty na politické téma.

Bob Marley byl dokonce pozván, aby vystoupil na oslavách Dne nezávislosti Zimbabwe. Bobovo dalším zájmem bylo podpořit Afričany, kteří se ocitli v bojích v Africe. Skladby, které ve svých textech obsahují toto téma jsou Zimbabwe, Africa Unite, Wake Up and Live nebo nádherný Redemption Song.

Víra a náboženství Boba Marleyho

Jedním ze zájmů Boba Marleyho bylo sjednotit africký lid po celém světě a prosadit nezávislost Afriky. Jinými slovy byl zastáncem panafrikanismu.

Náboženství, které Bob Marley vyznával bylo rastafariánství. Rastafari je náboženské hnutí vzniklé na Jamajce. Pro většinu rastafariánů včetně Boba Marleyho je bohem rastafariánů Haile Selassie z Etiopie. Mezi další zvyky rastafariánství patří třeba vegetariánství, podpora legalizace marihuany nebo třeba nepřijímání klasické medicíny.

Bob Marley byl dokonce pokřtěn Arcibiskupem Abuna Yesehaqem v etiopské pravoslavné církvi a jeho křtěné jméno bylo Berhane Selassie.

Smrt a pohřeb Boba Marleyho

Bohužel, nemoc jako je rakovina si nevybírá. Na vrcholu své slávy se Bob dozvěděl zdrcující informaci, že tmavá skvrna na palci u pravé nohy je rakovina. Lékaři potvrdili, že se jedná o akrální lentiginózní melanom neboli zhoubný nádor. Bohužel z důvodu svého náboženského přesvědčení, které odmítá klasickou medicínu si Bob nenechal palec na noze amputovat, ale snažil se dále připravovat na své světové turné po Evropě.

Poslední vydanou deskou Boba Marleyho bylo album Uprising po jehož vydání se vrátil do Ameriky. Rakovina se šířila dál Bobovi po těle a napadla i jeho životně důležité orgány jako jsou plíce, mozek a játra. Bob se ještě snažil následky nemoci zvrátit pomocí léčby v Německé nemocnici, ale neúspěšně. Rozhodl se odletět zpátky na Jamajku, kde ve svých 36 letech dne 11. května 1981 na následky rozšíření rakoviny do mozku a plic zemřel.

Na rozloučenou s Bobem Marleym byl uspořádán velkolepý státní pohřeb, kde svou smuteční řeč pronesl Jamajský premiér Edward Seaga. Jeho hrob se nachází v kapli na Jamajce, kde je pohřben také se svými nejcennějšími věcmi, které mu do rakve vložili jeho nejbližší. Mezi tyto věci patří jeho kytara, fotbalový míč, prsten od etiopského prince Asfa Wossena nebo třeba stonky rostlin marihuany od jeho ženy Rity.

Po smrti Boba Marleyho se jeho nejbližší postarali o vydání alba s jeho největšími hity Legend, které se stalo nejprodávanějším reggae albem všech dob. Dalšími oceněními o které se Bob Marley zasloužil bylo třeba ocenění státu Jamajka – vyznamenání Řádu za zásluhy o stát, uvedení do Rokenrolové síně slávy, několik ocenění časopisu Rolling Stone, cena Grammy za celoživotní dílo, anebo třeba získání hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy a uvedení do Black Music & Entertainment Walk of Fame.

Muzeum Boba Marleyho

Kromě mnoha úctyhodných uznání, která byla Bobovi udělena, svědčí o jeho popularitě také fakt, že na jeho počest vzniklo několik muzeí pro všechny jeho fanoušky nebo milovníky reggae hudby. Největší z nich se nachází na Jamajce a jedná se dokonce o jeho rodinný dům ve kterém bydlel se svou ženou Ritou, která ho po Bobovo smrti předělala na muzeum. Toto muzeum slouží jako jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí na Jamajce a naleznete ho konkrétně v Kingstonu na adrese 56 Hope Road. Kromě osobních předmětů, fotografií a videí Boba zde naleznete také nahrávací studio kapely the Wailers, kinosál či výstavní síň. Zajímavostí je, že přesně v tomto domě byl spáchán pokus o atentát na Marleyho o kterém jsme psali výše.

Pro Boba Marleyho bylo vybudováno také další menší muzeum, kde naleznete i kapli ve které je Bob i se svými cennostmi pohřbený. Toto muzeum se nachází také na Jamajce v lokalitě Nine Miles ve čtvrti v Saint Ann Parish, kde se Bob narodil.

Kuřácké potřeby Marley Natural  

Mnoho prodejců se snaží těžit hlavně zisk z prodeje a ke svému podnikání využívají nebo spíše zneužívají známé jméno Boba Marleyho a prodávají tak různé kuřácké potřeby s jeho jménem, fotkou, napodobeninou a tak dále. Tyto prodejci však nemají se samotným Bobem Marleym nic společného. Pokud se ale setkáte na trhu s produkty pod názvem značky Marley Natural, jedná se opravdu o firmu, která patří pozůstalým členům rodiny Boba Marleyho, především jeho dětem.

Tato firma byla založena roku 2014 a její sídlo se nachází v USA v Seattlu ve státě Washington a členové, kteří se ve společnosti angažují jsou třeba Marleyho dcera Cedella nebo synové Stephan a Rohan.

V nabídce produktů této firmy naleznete produkty vyrobené z přírodních zdrojů jako je kouřové sklo a ořechové dřevo. Jedná se hlavně o kuřácké potřeby jako jsou bongy, skleněnky a šlukovky, bubblery nebo třeba opakovaně použitelné skleněné filtry, drtičky či luxusní podklady na balení vašich legálních bylinek jako je např. CBD či HHC konopí. O originalitě těchto produktů svědčí decentní logo firmy, které naleznete na všech jejích výrobcích.

V částech USA, kde je prodej konopí legální, nabízí tato firma také své konopí.

Poslat komentář

*