20 Listopad

Kokos pěstební médium pro každého – výhody

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„Při hydroponickém pěstování pod umělým osvětlením má každý grower na výběr několik pěstebních médií. Jedním z nich je kokos. Svým vzhledem může leckomu připomínat pěstování v zemině. Svými vlastnostmi se ale řadí mezi hydroponická pěstební média. Pojďme se tedy podívat na to, co vlastně kokos je, jak se s ním pracuje a co od něj můžete očekávat.

Kokosové substráty jsou vyrobeny z kokosových vláken a obalů kokosových ořechů. Tento materiál se drtí a probíhá jeho další úprava – například praní, přidávání užitečných bakterií, nebo sterilizace. Sterilizace kokosového substrátu sice zaručuje jeho maximální inertnost (neobsahuje žádné aktivní složky), ovšem zároveň zahubí i užitečné bakterie, které pomáhají rostlinám lépe zakořenit a rychleji růst. Kokosový substrát se obvykle sterilizuje pomocí vysoké teploty. Ta může negativně ovlivnit také nasákavost kokosového vlákna – jinými slovy, živný roztok se ve sterilizovaném kokosu udrží kratší dobu a bude hůře rozveden do všech částí pěstební nádoby. Z předchozích informací můžete vydedukovat, že lepší je pěstovat v kokosu nesterilizovaném. I takový kokos je totiž pečlivě vyčištěný, obvykle parou a velmi rychle, a navíc si zachovává všechny své přednosti.

Pokud by vás zajímaly další podrobnosti o pěstování, kupte si novou knihu Jak pěstovat „INDOOR“. Žádejte ji v dobrých growshopech, nebo objednejte na www. pestovat.cz

Výhody pěstování v kokosu

Ti z vás, kteří někdy pěstovali v rockwoolové drti, nebo v rohožích dobře vědí, že „úklid“ odpadu si žádá své. Použitý rockwool se nedá znovu použít a jeho rozptýlení po zahradě je téměř neuskutečnitelné. Kokosového substrátu se zbavíte snadno. Pokud máte nějakou zahrádku, jednoduše kokos zapravíte do půdy, nebo vysypete na kompost. Panelákoví a činžákoví groweři si zase mohou udělat výlet do lesa, či na pole a kokos tam jednoduše vysypat – kokosová vlákna nijak nezatěžují přírodu a brzy se vstřebají.

Snadná likvidace kokosového odpadu samozřejmě není jedinou, ani hlavní výhodou tohoto pěstebního média. Hlavním benefitem zůstávají jeho lehkost, vzdušnost, nasákavost a prostupnost. Kořeny rostlin si snadno najdou cestu kokosem a zároveň zde najdou dostatek kyslíku. Živný roztok se dobře rozplyne po celé pěstební nádobě. Při správném zalévání budou vaše pěstební nádoby dokonale prorostlé kořeny a kytky porostou, jako z vody.

Další výhodou některých druhů kokosu je přítomnost užitečné plísně Trichoderma. Tato „houbička“ žije v naprosté symbióze s kořeny vašich rostlin a navíc jim dělá takovou osobní ochranku – Trichoderma zničí všechny nepřátelské plísně, které by se snažily napadnout kořeny rostlin. Pokud tedy zakoupíte kvalitní kokosový substrát s obsahem Trichodermy, máte ideální pěstební médium bez potřeby další úpravy (přidávání Trichodermy dodatečně).

Velmi zajímavou výhodou kokosu je možnost jeho vícenásobného použití. Se stejným kokosovým substrátem můžete absolvovat až 3 pěstební cykly za sebou, bez nutnosti kupování nové várky. Důležité je ovšem dodržet dvě zásady: Kokosový substrát nesmíte nechat zcela uschnout a mezi dvěma pěstebními cykly vydatně zalít kokos roztokem vody s enzymy. Enzymy je dobré nechat působit 24 hodin a pak kokosový substrát propláchnout čistou vodou s upraveným pH na 5,8-6,2. Při opakovaném používání kokosového substrátu se doporučuje, přidávat enzymy po celou dobu pěstebního cyklu. Enzymy pomáhají rozkládat odumřelé zbytky rostlin (kořenů z předešlého pěstebního cyklu), čímž je zabráněno vzniku hniloby v pěstebním substrátu. Nutno dodat, že pro opakované použití se nehodí všechny druhy kokosových substrátů. Pokud opakované použití plánujete, zeptejte se v obchodě, který kokos zvolit.“

Zdroj: Soft Secret. Nizozemí: Discover Publisher BV Nizozemí, 2011, 2011(2).

Poslat komentář

*