Velká voda nás přivádí k myšlence, jak se hospodaří na naší zemi. V současné době se začíná debatovat o důležitosti mokřadů, smíšených lesů, mezí, luk a dalších přirozených krajinných prvků, které mají svůj význam pro zadržování vody v krajině. Jejich obnova a tvorba trvá několik let, někdy i desetiletí či staletí, narozdíl od jejich ničení. Tisíce let pak trvá, než se vytvoří byť jen malá vrstva úrodné půdy. Úrodné půdy, kterou nám i vlivem špatného hospodaření na zemi každoročně z polí odplavují deště do řek a potoků. A tato stejná půda zůstává po povodních ve sklepích či obývácích našich domovů.

Velká voda zasahuje Českou republiku téměř každý rok a charitativní spolky, sdružení i postižení lidé mají plné ruce s odstraňováním povodňových škod a obnovou obydlí. V pozadí se ovšem ocitá problematika zemědělců, kteří přišli o úrodu a ještě musí řešit dekontaminaci. Řešením by mohly být speciální rostliny, které mají schopnost vázat z půdy některé chemické sloučeniny a prvky, např. těžké kovy, pesticidní rezidua či radioaktivní materiály. Jednou z takových rostlin je i konopí.

Hospodářské odrůdy konopí setého, známé jako technické konopí, umožnil v ČR pěstovat zákon 167/98 Sb, který ukládá pěstitelům konopí ohlašovací povinnost. Dnes se u nás ročně zaseje necelých 300 hektarů konopí, a to především pro jeho semena. V případě pěstování konopí pro dekontaminaci půd se nabízí tzv. nepotravinářské uplatnění, jako je produkce technických vláken používaných například při výrobě papíru, geotextilií na zpevňování svahů kolem cest nebo k výrobě biokompozitů využitelných v automobilovém průmyslu.

V Laboratoři rostlinných biotechnologií UEB Akademie věd ČR bylo a je konopí dlouhodobě studováno pro dekontaminaci půd a odpadních vod a pro tyto účely se také plně osvědčilo. V praxi se osvědčilo při rekultivaci výsypek hnědouhelných dolů v severních Čechách a široce se využívá také při odstraňování následků černobylské jaderné katastrofy. Konopí je současně i rostlinou, která zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje její absorpční schopnost, dokáže potlačit růst plevelů a dokáže připravit podmínky pro nenarušený růst následných plodin. Při pěstování konopí můžeme využít tedy jeho sanitární účinky na zemědělskou půdu, ale také uplatnit možnost produkce bioplynu. V současnosti se ověřují fytoremediační účinky konopí i na ČZU v Praze, a to na půdě znečištěné zvláště olovem, kadmiem a zinkem. Zároveň se také ověřují další alternativní možnosti využití konopí právě například k produkci bioplynu.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

1 týdnem ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

3 týdny ago

Porovnání účinků marihuany a alkoholu na zdraví a společnost

Úvod: Marihuana a alkohol jsou dvě z nejčastěji užívaných psychoaktivních látek ve společnosti. Je důležité…

1 měsíc ago

Jak předcházet nežádoucím účinkům a předávkování při užívání marihuany

Úvod: Při užívání marihuany je důležité se seznámit s možnými nežádoucími účinky a zabránit předávkování.…

2 měsíce ago

Rady pro dávkování a kontrolu konzumace marihuany

Úvod: Správné dávkování a kontrola konzumace marihuany jsou klíčové pro bezpečné a příjemné užívání. Při…

2 měsíce ago

Jak vybrat kvalitní marihuanu na legálním trhu

Úvod: S rozvojem právní regulace v mnoha zemích se objevují legální trhy s marihuanou. Pro…

3 měsíce ago