31 Srpen

Konopí je lék, nikoli všelék

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„MUDr. Zábranský konstatuje: „Myslím, že dnes už není sporu o tom, že konopí je opravdu léčivou látkou, ať už symptomatickou nebo kauzální“. A jako první argument pro toto své tvrzení nabídl stručný historický exkurz o léčebném využití konopí až do současnosti. Podle jeho slov má léčebné využití konopí tradici dlouhou více než tři tisíce let, od Číny přes Kyjevskou Rus či Indii, jakkoliv v Indii bylo prvotně spíše užíváno pro jeho psychotropní účinky. Konopí se standardně využívalo v humánní i veterinární medicíně zhruba do 12. století našeho letopočtu. V českém lidovém léčitelství se používaly listy konopí v různých kombinacích s octem nebo s jalovcem na léčbu zánětů. Pro své antibiotické účinky bylo a někde dosud je užíváno pro léčbu různých typů boláků, např. v USA či v Africe. Profesor Kabelík a další autoři ve 20. století popisují využití konopí pro léčbu neuralgií, migrény, revmatismu, melancholie, hysterie, bolesti žaludku, nechutenství. Je známo, že britská královna Viktorie používala výtažek z konopí k úlevě od menstruačních bolestí. Po tomto výčtu MUDr. Zábranský upozornil, „to zní opravdu jako by konopí bylo panacea – bájný všelék, ale jak si ukážeme při výčtu jeho využití v současné medicíně, která spoléhá pouze na výzkumem ověřená fakta, všelékem konopí jistě není“. V této souvislosti ještě uvedl: „samozřejmě kazuistiky pozitivního působení kannabinoidů najdete v podstatě na jakoukoli nemoc, snažil jsem se shrnout pouze to, co je podloženo standardně uznávanými výzkumy“.

konvselek2

S odkazem na rozsáhlou rešerši zpráv převážně ze zahraničních výzkumů pak MUDr. Zábranský nabídl tři základní kategorie nemocí, jež rozdělil podle toho, zda a do jaké míry výzkumy využití konopí nebo konopných derivátů pro jejich léčbu podporují či nikoli. Do první kategorie zařadil chorobné stavy, při jejichž léčbě je konopí účinné. Do této skupiny patří zejména: nevolnosti a zvracení, roztroušená skleróza, astma, některé typy deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy, tiky, migrény, ADHD, anorexie, zánětlivá onemocnění střev, revmatoidní artritida, Tourettův syndrom, Huntingtonova chorea, Parkinsovona nemoc, zelený zákal (snížení nitroočního tlaku), epilepsie a další.

Druhou, méně početnou skupinu tvoří stavy, pro něž je konopí prostředkem nejúčinnější známé léčby s minimem vedlejších účinků. Sem patří zejména nechutenství, které vzniká především v důsledku agresivní chemoterapeutické léčby nádorů, HIV či některých dalších virových infekcí, a neuropatická bolest, již konopí tlumí jako účinné analgetikum. Do třetí skupiny MUDr. Zábranský zařadil stavy, při jejichž léčbě může konopí pravděpodobně mít léčebné účinky, podle standardů současné medicíny to ale není dostatečně nebo jednoznačně podloženo výzkumem. Do této skupiny nemocí patří zejména různé typy rakovin, např. rakovina tlustého střeva, plic či slinivky břišní, dále některé typy nádorů – kožní, prsu nebo CNS a některá psychiatrická onemocnění.“

Zdroj: RADIMECKÝ, Josef. Perspektivy léčby konopím: Zdraví, legislativa, politika: Souhrnná zpráva z odborného parlamentního semináře. 1. Praha: Centrum adiktologie, PK 1. LF UK a VFN, 2010.

Poslat komentář

*