Konopí – Právní úprava v ČR část 2.

„Zákonodárství od roku 1950

S účinností od 1. ledna roku 1962 byl přijat nový trestní zákon č. 140/1961 Sb., který platil až do konce roku 2009. Za takto dlouhou dobu platnosti prodělal velké množství novelizací, ale v jeho původním znění obsahoval jen dva drogové delikty zakotvené v ustanovení § 187 a § 188. Základní skutková podstata § 187 v podstatě kopíruje znění § 197 předchozího trestního zákona, pouze mění sankci tak, že trest odnětí svobody za takové jednání je možné stanovit pouze v délce až na dvě léta (místo tří) a zavádí také nové dvě alternativní sankce, a to nápravné opatření a peněžitý trest. Také zvláštní skutková podstata doznala několika změn. Tou hlavní je, že sankce v podobě trestu odnětí svobody se zvýšila z jednoho roku až pěti let na dvě léta až osm let a přibyl nový znak v podobě spáchání trestného činu jako člen organizované skupiny. Ustanovení § 188 oproti ustanovení § 198 předchozího trestního zákona počítá s předmětem způsobilým (oproti předmětu určenému) k nedovolené výrobě omamných prostředků a jedů a také zavádí tři nové alternativní tresty v podobě nápravného opatření, peněžitého trestu a propadnutí věci.

Seznam omamných látek stále nebyl součástí trestního zákona a obsahoval ho zvláštní předpis, konkrétně vyhláška ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti č. 57/1967 Sb., kterou se provádí vládní nařízení o jedech a jiných látkách škodlivých zdraví. Tento seznam již nepovažoval za omamnou látku pouze indické konopí, ale konopí obecně a pryskyřici z něj s poznámkou, že „pokud je pěstováno a používáno výlučně k průmyslovým účelům a pro účely zahradnické, není posuzováno jako omamná látka“. Totožnou úpravu převzalo i později účinné nařízení vlády č. 192/1988 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví. To bylo později zrušeno nařízením vlády a jeho úlohu převzal zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách (dále jen „ZNL“), který řadil mezi omamné látky konopí a pryskyřici z konopí (včetně solí ve všech případech, kdy tyto soli mohou existovat), a který tuto úlohu plnil až do 31. prosince 2013. Pro pořádek je vhodné uvést, že od 1. ledna 2014 do současnosti je seznam omamných látek přílohou nařízení vlády č. 463/2013 Sb.

Právní úprava ohledně konopných drog se po dobu platnosti trestního zákona (bezmála 50 let) značně vyvíjela, především pak po roce 1989. Za zmínku stojí novela trestního zákona č. 175/1990 Sb., která vymezila, co se rozumí pod pojmem návyková látka, a to tedy „alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování.“, a dále již zmiňovaná novela č. 112/1998 Sb. zavádějící trestný čin držení omamných a psychotropních látek (dále také „OPL“) a pojem „množství větší než malé“.“

Zdroj: KUDLÁČEK, Filip. Právní aspekty legalizace konopí v České republice. Brno, 2015. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

4 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

3 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago