27 Září

Konopí v České Republice

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

Pěstování konopí setého se v České republice opět objevuje po roce 1999, kdy vstoupila v platnost legislativa, která umožňuje pěstovat odrůdy konopí s obsahem THC nižším než 0,3 %, označované jako technické konopí. Společnost Agritec Šumperk, výzkum, šlechtění, služby a. s. ve spolupráci se zemědělci a jinými výzkumnými ústavy prováděla v letech 1996 – 1999 polní pokusy na dvou odrůdách technického konopí, polské Beniko a ukrajinské JUSO 11, jejichž cílem bylo prověřit vhodnost pěstování konopí setého v podmínkách ČR. Výzkum prokázal, „…že konopí seté je perspektivní technická plodina se širokými možnostmi uplatnění v různých odvětvích průmyslu…“. Výstupem projektu je metodika pěstování technického konopí v ČR. Od roku 2001 jsou zemědělcům vypláceny na konopí zvláštní dotace. Konopí se v minulosti dostalo dokonce na program tradičních Polních dnů svolávaných Lnářským svazem ČR. Po vzoru Evropské konfederace lnu a konopí (CELC) se tak pěstování těchto dvou v Evropě tradičních olejno-přadných rostlin propojovalo. V roce 2005 vznikl Konopářský svaz ČR. Pěstitelská praxe ukázala první úskalí a to dostupnost spolehlivé sklizňové a posklizňové techniky. Sečení stonků i jejich balíkování bylo nad síly tehdy běžně používaných strojů. Rozvoji konopářství také bránil nedostatek zpracovatelských kapacit. Přesto, že poptávka po surovinách a jejich dovoz stoupal, osevní plochy v ČR stagnovaly na úrovni cca 200 osetých hektarů s vrcholem v roce 2004, kdy bylo oseto přibližně 400 ha. Konopí se pěstovalo na Teplicku, Rakovnicku a Chomutovsku. V roce 2006 firma Hemp-Production CZ s.r.o., dovozce konopných potravin, zakoupila v Německu jeden ze tří unikátních kombajnů umožňující současnou sklizeň stonku i semene. Jihomoravská společnost Canabia a.s. uvedla na trh sklízecí techniku vyvinutou českou konstrukční kanceláří TEBECO a ve svém závodě u Hodonína instalovala novou tírenskou linku. Osevní plochy na to konto narostly na více než 1100 ha. Počátkem roku 2007 byla na farmě Benešových na Teplicku nainstalována další tírna. Společnost Canabia koupila Lenku Kácov. Dnes jsou již při pěstování konopí vyřešeny všechny „porodní bolesti“ a plochy osetí každoročně mírně narůstají.

koncr2

České výrobky z konopí

Víceméně nezávisle se od konce 90. let rozvíjí trh s konopnými výrobky, zpočátku především textilem a kosmetikou. Výzkumný ústav bavlnářský (VÚB Ústí nad Orlicí) společně s firmou INOTEX a Výzkumným ústavem lýkových vláken (VÚLV Šumperk) vyrobily konopnou tkaninu z dovozového dlouhého vlákna. Na trhu se objevily oděvy firmy Grateful Hemp (skateové oděvy), Hempy (volný čas, v roce 2006 ukončil činnost), Hemp Dog z Ústí nad Labem (v nabídce má také tkaničky do bot) či Lenorek (moravská tradice zdobená moderními potisky). Kromě českých výrobků je dnes u nás k dostání také oblečení a další textilní doplňky z Německa, Rumunska, Dánska, Nepálu či Hong-Kongu. Mezi další výrobky dostupné na českém trhu patří v kosmetice Cannaderm – sortiment více než tří desítek přírodních kosmetických preparátů od hojivého ústního olejíčku, přes pěstící krémy pro každodenní použití po speciální kosmetiku pro děti či pacienty trpící lupénkou. CutisHelp – zdravotní kosmetika (lupénka, ekzémy, opary…). Trompetol – univerzální hojivá mast z ekologického zemědělství. Na trhu se stále objevují noví výrobci kosmetiky, kteří se rozhodli využít vlastností konopného oleje. Českou kosmetiku doplňují značky z Německa či Slovinska – Extravaganja. Potravinové doplňky můžete zakoupit od firmy Biosféra, která dováží biosemínka a olej z Rakouska. Hemp-Production CZ s.r.o. dováží široký sortiment německých biopotravin a rozvíjí výrobu vlastních konopných potravin – těstoviny, olej, čokoláda. Nejvíce se semenec ale stále uplatňuje jako ptačí zob, pokrutiny jako návnada na ryby.

Možná se i vy, stejně jako spousta dalších lidí, kteří se dovídají o konopí, skvělém rostlinném zdroji, ptáte: „Proč se toho tedy nedělá víc, když je to tak skvělé?“ Odpovědí můžou být například tyto, silný tlak a monopolní postavení národních i nadnárodních firem obchodujících s konvenčním zbožím, předsudky a nevědomost veřejnosti, jen málokdo si dnes, v době silikonu a jiných umělých vláken, uvědomuje, že instalatérská koudel byla ještě před pár lety z konopí, či jen to, že je to příliš drahé. Ovšem hlavní odpověď zní: „Ono se to samo neudělá!“ Rozvoj konopného hospodářství totiž závisí na rozhodnutí každého z nás, ať už jsme v roli konzumenta nebo výrobce. Už první sklizně ukázaly, že konopí není snadná rostlina. Každý, kdo v konopí podniká, potvrdí, že vyžaduje notnou dávku odhodlání, nápaditost a vytrvalost, ochotu a schopnost spolupracovat, navzájem se podporovat a učit se. Protože práce s konopím, to je především nekonečná série nových zkušeností a pokroků. Právě to je ale na celé věci krásné. Pole působnosti je otevřené pro každého, a na každém je, aby si vybral svou oblast a realizoval v ní svůj talent.

KLVAŇOVÁ, Linda a Michal RUMAN. Konopí – staronový přítel člověka. Chvaleč: Konopa, 2008. ISBN 978-80-254-1825-3.

Poslat komentář

*