7 Únor

Léčba konopím

Autor: admin Kategorie: Nezařazené Komentáře: 0

„Často se nás při ošetřování vašich „bebíček“ ptáte, zda by vám mohlo pomoci konopí, ať už v podobě mastí či jiné. Pojďme se podívat, jak je to aktuálně s léčbou konopím v ČR.

Konopí bylo historicky využíváno pro léčbu řady nemocí. V současnosti je v některých zemích stále častěji používáno k mírnění nepříznivých příznaků zejména těch onemocnění, kde „klasické“ farmaceutické léky selhávají.

Jaký je vývoj u nás?

V roce 2010 proběhl parlamentní seminář „Perspektivy léčby konopím: Zdraví, legislativa, politika“, který otevřel debatu na téma legislativních bariér využití konopí k léčebným účelům.

O rok později byla v reakci na „Petici za legislativní změny zpřístupňující pacientům v České republice léčbu konopím a umožňující její výzkum“ zřízena „Společná pracovní skupina sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Poslanecké sněmovny PČR pro legislativu a související předpisy upravující pěstování, zpracování, distribuci a použití netechnického konopí pro léčebné a výzkumné účely“. Tato expertní skupina podpořila možnost pěstování konopí pro léčebné účely v rámci regulovaného licenčního systému, pracovala na návrhu legislativních změn tak, aby bylo možné léčivo z psychotropního konopí plně využít v podmínkách ČR a co nejrychleji ho zpřístupnit českým pacientům.

V dubnu 2013 proběhla změna zákona. Hlavním cílem bylo zpřístupnit léčbu konopím a oddělit léčebné využití konopí od zneužívání drog tak, aby pacienti nebyli odkázáni na nakupování na černém trhu. Dále Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal opatření a léčba konopím nebude hrazena ze zdravotního pojištění. Zatím se bude léčit konopím dovezeným z Nizozemska a od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy. Léčba bude drahá a zatím jediný dovozce z Nizozemí chce za gram konopí 300 Kč. Měsíční léčba by mohla stát téměř 10.000 Kč. Cena by měla klesnout až v dubnu 2014.

Od srpna 2014 nabývá účinnosti vyhláška ministerstva zdravotnictví, která upravuje podmínky předepsání, přípravy, výdeje a použití individuálně připravovaného léčivého přípravku s obsahem konopí pro léčebné použití. Stanovuje např. maximální měsíční dávku 30 gramů konopí. Dle zahraničních studií je uváděna průměrná denní dávka 2,4 až 3,8 g léčebného konopí, což odpovídá měsíční průměrné dávce zhruba 70 až 120 g. Navrhovaný maximální limit v ČR je nízký a v rozporu se současnými vědeckými poznatky. Znamená to, že asi polovina pacientů svými potřebami přesáhne limit navrhované měsíční dávky. Prováděcí vyhláška dále zakazuje předepisovat léčebné konopí pacientům mladším 18 let.

Co bude umožněno léčit?

Konopí obsahuje stovky účinných látek, tzv. cannabinoidů, v lékárnách by měly podle vyhlášky být dostupné čtyři druhy konopí s odlišnou výší těchto látek. Konopí budou moci psát onkologové, neurologové, revmatologové či ortopedi na chronickou neutěšitelnou bolest, především při rakovině, bolest spojenou s onemocněním pohybového aparátu, na revmatoidní artritidu či lupus, dále pacientům s roztroušenou sklerózou či na nevolnost a podporu chuti k jídlu při léčbě rakoviny a HIV.“

Zdroj: Dekontaminace. 2013, 2013(II).

Poslat komentář

*