Léčebné využití konopí

„Dne 4. března 2013 byl zveřejněn ve Sbírce zákonů zákon č. 50/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Zákon č. 50/2013 Sb. v ČR zavádí možnost léčit konopím. Zákon respektuje mezinárodní úmluvy v oblasti kontroly omamných a psychotropních látek (OPL). Léčebné konopí bude poskytováno pacientům výhradně v režimu lékařského doporučení a bude jim k dispozici pouze v lékárnách proti předpisu.

Individuální pěstování konopí k léčebným účelům tento zákon nepovoluje. Základní znaky schváleného systému předepisování a výdeje konopí pro léčebné účely jsou následující:

– Předepisování léčebného konopí je vázáno na specializovanou způsobilost lékaře.

– Předepisování a výdej konopí je omezeno např. druhem onemocnění, je vymezeno maximální množství vydávaného konopí apod.

– Předepisování se děje výhradně prostřednictvím elektronického receptu. Úložiště elektronických receptů a registr výdeje léků budou spolu komunikovat už v okamžiku předepisování konopí lékařem. Tímto postupem se výrazně snižuje riziko zneužívání léčebného konopí.

– Dovoz, pěstování a další nakládání a distribuce je upravena tak, aby byla co nejvíce minimalizována např. možnost úniku léčebného konopí a produktů z něj na nelegální trh.

Většina případů, pro které je určena aplikace léčebného konopí, se týká především tlumení bolesti, křečí, případně nevolnosti a zvracení jako druhotného projevu hlavního onemocnění. Na základě vyjádření českých odborných společností lze konopí využít pro léčbu např. těchto onemocnění a stavů:

– chronické bolesti spojené např. s nádorovými onemocněními,

– wasting syndrom u HIV/AIDS (ztráta tělesné hmotnosti),

– nechutenství u lidí s nádorovými onemocněními a s AIDS,

– stavy po encefalitidách (neuroinfekcích),

– psoriáza (lupénka), atopický ekzém,

– glaukom (zelený oční zákal) v bolestivém stádiu.

Uvedené změny právních předpisů nabyly účinnosti 1. dubna 2013, některá však mají odloženou účinnost až od 1. dubna 2014. Odložená účinnost se týká zejména možnosti pěstování konopí pro léčebné účely, výběrového řízení pro udělení licencí k pěstování, zpracování vypěstovaného konopí pro léčebné účely a také odkupu a přepravy léčebného produktu do lékáren. Doby odložené účinnosti využije Státní agentura pro konopí pro léčebné použití, tedy Státní ústav pro kontrolu léčiv, pro přípravu celého systému. Mezitím bude možné léčebné konopí dovážet pod dozorem Inspektorátu omamných a psychotropních látek, který náleží pod Ministerstvo zdravotnictví ČR.“

Zdroj: ŽILÁKOVÁ, Kateřina. CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O MARIHUANĚ. 1. Písek: © ARKÁDA – SOCIÁLNĚ PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM V PÍSKU, 2013.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

4 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

3 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago