31 Leden

Legalizace marihuany v Coloradu

Desetitisíce až statisíce lidí po celém světě si každý den kupují nelegálně konopí. Od 1. ledna 2014 ovšem existuje jedno místo v Americe, konkrétně stát Colorado, kde je toto obchodování s konopím legální, regulované a zdaněné. Uživatelé konopí mají konečně jistotu, že se k nim dostává kvalitní a nezávadné zboží, než které jim bylo nabízeno na černém trhu. S tím dále souvisí, že všechny zúčastněné může hřát také u srdce skutečnost, že zisky z těchto transakcí nekončí tedy v rukou mafie a dealerů, ale putují rovnou do veřejných rozpočtů a na platy zaměstnanců.

Americké Colorado se tedy mění v marihuanový ráj a to nejen pro kuřáky. Tato novoroční legalizace svědčí totiž hlavně obchodníkům. Ti hned první týden vydělali pět milionů dolarů a akcie některých výrobců stouply skoro až na dvojnásobek. Byznysmeni v příštím roce předpovídají více než 60% růst (podobně jako koncem prohibice ve 30. letech). Analytici jsou toho názoru, že půjde o nejrychleji rostoucí byznys za posledních 10 let.

V Coloradu a také ve Washingtonu se pro legalizaci konopí vyslovili místní občané v loňských referendech. Colorado je tedy od 1. ledna jako první stát v USA, který umožňuje legální maloobchodní prodej marihuany k osobnímu použití. Obyvatelé Colorada si mohou v licencovaných obchodech koupit 28 gramů, obyvatelé jiných států pouze čtvrtinu tohoto množství. Washington má obchody s konopím povolit v průběhu tohoto roku.

Doposavad bylo v USA možné marihuanu získat ve dvaceti státech pouze na lékařské účely. V ostatních zákaz platí stále, v části z nich ale bez sankce. Přesto je ovšem v Coloradu potřeba patřičné opatrnosti, neboť jízda pod vlivem omamných látek bude přísně potrestána a letiště v Colorado Springs například marihuanu zakázalo úplně.

alaska

Na federální úrovni je droga dál zcela zakázaná, více než polovina obyvatel Ameriky, ale žádá opak. Příznivci konopí například na Aljašce už získali potřebný počet podpisů nutných pro vypsání referenda o legalizaci rekreačního užívání marihuany. Obyvatelé zajistili přes 46 000 podpisů, přičemž jim stačilo jen 30 000. Aljaška by se tedy mohla stát po Coloradu a Washingtonu třetím státem USA, který povolí konopí pro osobní užívání. Pokud bude potvrzena platnost podpisů na petičních arších, které úřady musejí do 60 dnů prověřit, měli by občané nejsevernějšího státu USA o legalizaci marihuany hlasovat 19. srpna tohoto roku.

Poslat komentář

*