Legalizace v ČR – Úplná nebo částečná legalizace

„Zda legalizovat konopí úplně nebo jen částečně, není jednoduchá otázka. Ačkoliv zastávám názor, že konopí není nebezpečnější drogou než povolené drogy jako alkohol nebo tabák, nejsem zastáncem úplné legalizace konopí. Domnívám se, že tento stav jednoho dne nastane, ovšem zatím na něj společnost není dostatečně připravena. Úplná legalizace konopí by nemusela nutně znamenat zvýšení jeho spotřeby. Takováto forma legalizace by však mohla způsobit, že by bylo obstarání konopí pro nezletilé ještě snazší, než je tomu nyní. Je tedy zapotřebí zajistit alespoň to, aby k němu nezletilí reálně neměly přístup. Úplná legalizace by ale mohla znamenat i naprostý opak a konopí by se díky ní mohlo stát absolutně nezajímavým pro mladé vrstvy lidí, jelikož by postrádalo statut něčeho zakázaného. Ani přes to si však dnešní společnost toto nebezpečí nemůže dovolit. Je nutné zachovat alespoň minimální bezpečností standardy ochrany společnosti, podobně jako je tomu u alkoholu a tabáku. Těmito standardy mám na mysli zákaz užívání konopí nezletilými a přísné postihy za distribuci spojenou s nimi. Jedinou výjimku bych připustil v podobě využití konopí u nezletilých pro léčebné účely. To by však zahrnovalo přísně nastavené procesy, které by tomuto způsobu léčby předcházely, a také propracovaný systém kontrol. Léčba konopím u dětí má však své odpůrce a odborníci ji spíše nedoporučují. Systém úplného zákazu, ani ve vztahu k nezletilým, dnes příliš nefunguje, ovšem nesprávným opatřením by se tato situace mohla ještě zhoršit.

Měla by být tedy přijata taková forma legalizace, která bude určitým mezistupněm mezi restrikcí a úplnou legalizací. Jako vhodným řešením se nabízí zkombinovat nizozemský, portugalský a washingtonský model. Všechny systémy mají své nevýhody, je tedy třeba z nich převzít opatření, která fungují a předejít problémům, které v těchto zemích nastaly. Z nizozemského modelu by bylo vhodné použít především systém státem regulovaného prodeje konopí ve specializovaných obchodech, ale vyřešit problematiku zásobování a provozu těchto obchodů konopím, aby nepodporovaly černý trh.“

 

Zdroj: KUDLÁČEK, Filip. Právní aspekty legalizace konopí v České republice. Brno, 2015. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

1 týdnem ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

3 týdny ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

1 měsíc ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

2 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago

Pro a proti dekriminalizaci a legalizaci marihuany

Úvod: Dekriminalizace a legalizace marihuany jsou dlouho diskutovaná témata, která vyvolávají různé názory a argumenty.…

3 měsíce ago