Lékařské využití a mimoplicní nežádoucí účinky marihuany

„Podrobná diskuse o mimoplicních nežádoucích účincích a o lékařském využití marihuany přesahuje rámec tohoto přehledového článku. Nicméně stručně se dotkneme některých z nich, neboť jsou v problematice užívání marihuany podstatné. Marihuana a další kanabinoidy (včetně syntetických kanabinoidů) mají mírný účinek v tlumení příznaků u pacientů s nádorovým onemocněním. Jednou z prvních uznávaných indikací pro použití kanabinoidů byla chemoterapií vyvolaná nauzea a zvracení. V dostupných odborných publikacích se uvádí také účinnost při zmírňování bolesti spojené s nádorovým onemocněním, zejména neuropatické bolesti. Marihuana povzbuzuje chuť k jídlu u pacientů s kachexií spojenou s AIDS, ale má minimální účinek u pacientů s nádorovým onemocněním

Zajímavé je, že zkoumáním experimentálních tkáňových kultur byla v řadě studií zjištěna antitumorigenní aktivita. Navzdory těmto až 30 let starým preklinickým údajům pro protinádorovou aktivitu zprostředkovanou kanabinoidy jsme našli pouze jednu malou anglicky psanou publikovanou studii (pilotní studie I. fáze). Primárním sledovaným parametrem této studie byla bezpečnost intrakraniálního podávání THC u devíti pacientů s refrakterním glioblastomem. Podávání kanabinoidů  se zdálo být dobře snášené, ale všech devět pacientů zemřelo (podle očekávání na základní onemocnění) a medián přežití byl 24 týdnů od zahájení podávání kanabinoidů. Při prohledávání literatury jsme nenalezli žádné důkazy o tom, že by rekreační užívání konopí zlepšovalo celkový zdravotní stav. Hlavní nežádoucí účinky u uživatelů marihuany zahrnují tachykardii, úzkost a paniku, zvláště u příležitostných a nových uživatelů.

Marihuanu je možné považovat za návykovou, zejména pokud se začíná užívat v době dospívání. Kouření marihuany může vést ke zhoršení kognitivních funkcí, koordinace a soudnosti a může vést k automobilovým nehodám. Systematický přehled velmi kvalitních studií Asbridge a spol. vede k závěru, že akutní užití konopí téměř zdvojnásobuje riziko srážky mající za následek závažné poranění nebo úmrtí. Objevují se údaje naznačující dlouhodobé škodlivé účinky konopí na neuropsychologické funkce. Z nedávno publikované studie Dunedin Study, ve které byli jedinci sledováni od narození do věku 38 let, vyplývá, že trvalé užívání konopí je spojeno se zhoršením neuropsychologických funkcí víceméně v několika oblastech fungování.“

 

Zdroj: JOSHI, Manish, Anita JOSHI a Thaddeus BARTTER. Marihuana a plicní onemocnění. 1. www.prolekare.cz, 2014.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

4 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

3 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago