18 Leden

Marihuana a epilepsie – Současnost

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Výzkumem účinků marihuany se zabývá řada vědeckých institucí po celém světě. V prvé řadě se zaměřuje na identifikaci více než 480 chemických látek, které marihuana obsahuje. Pozornost výzkumníků se zaměřuje zejména na účinek kanabinoidů. Kanabinoidy jsou látky, které jsou v organizmu rozpoznány kanabinoidním systémem. Fyziologicky jsou v organizmu přítomny tzv. endogenní kanabinoidy, které řadíme mezi neurotransmitery. Kanabinoidy se v organizmu váží na CB1 a CB2 receptory. CB1 receptory byly prokázány zejména v mozku (v oblasti hipokampu, bazálních gangliích, kortexu mozečku, hypotalamu), ale i v některých periferních orgánech. CB2 receptory se nachází v imunokompetitivních buňkách, v řadě periferních orgánů i v mozku. Specifický endogenní ligand těchto receptorů je anandamid, který patří mezi nejlépe prozkoumané endokanabinoidy.

V literatuře je obecně přijímáno, že CB1 receptory jsou odpovědné za psychotropní účinky kanabinoidů (včetně efektu odměny, tolerance a fyzické závislosti). CB1 receptory patří mezi nejpočetnější metabotropní receptory v mozku. Kanabinoidy způsobují inhibici vápníkových kanálů s následným snížením uvolňování řady neurotransmiterů z presynaptických zakončení. Ovlivnění neurotransmise je zřejmě hlavním mechanizmem účinku kanabinoidů v mozku a má významnou úlohu v modulování plasticity. Hlavními funkcemi kanabinoidních receptorů je potlačení uvolňování GABA, potlačení uvolňování a uptake glutamátu. Mají vliv na uvolňování také dalších neurotransmiterů. Fyziologicky endogenní kanabinoidy ovlivňují pohybovou koordinaci, paměť, chuť k jídlu, mají neuroprotektivní účinky, podílí se na modulaci bolesti a udržení homeostázy.

2016-07-29_141546

Cannabinoid

Při kouření marihuany vzniká více než 60 fytokanabinoidů. Klinicky nejvýznamnější je delta-9-tetrahydrocannabinol (D-9-THC). Jeho účinek se projevuje výraznými psychostimulačními účinky, pro které je marihuana zneužívána. D-9-THC je parciálním agonistou receptorů CB1 i CB2. Zasahuje do množství neurotransmiterových systémů, akceleruje syntézu a neuronální vychytávání noradrenalinu a dopaminu. Experimentální data ukazují na možný antikonvulzivní efekt D-9-THC inhibicí vychytávání serotoninu. V nízkých dávkách redukuje přeměnu GABA. Antikonvulzní efekt D-9-THC je ale poměrně nízký. Za určitých podmínek může mít D-9-THC efekt dokonce prokonvulzivní .

Dalším významným fytokanabinoidem je kanabidiol (BCD). Kanabidiol nemá psychotropní účinky a v podstatě se neváže na CB1 a CB2 receptory. U kanabidiolu byl prokázán výraznější antikonvulzní efekt, než u D-9-THC. Mechanizmus jeho účinku je předmětem výzkumu. BCD chrání buňky před toxickým efektem glutamátu. Ovlivňuje metabolizmus endokanaboidu anandamidu (inhibuje jeho uptake a hydrolýzu). Experimentálně byl prokázán antikonvulzivní efekt také u kanabigerolu (CBG) a kanabichromenu (CBC).“

Zdroj: TYRLÍKOVÁ, Ivana. Marihuana a epilepsie, mýty a fakta. www.neurologiepropraxi.cz. 2012, 2012(1), 3.

Poslat komentář

*