19 Září

Marihuana a film

Autor: admin Kategorie: aktuality, Marihuana a USA Komentáře: 0

„Už ve čtyřicátých letech 20. století vzniklo v Americe několik propagandistických filmů zaujatých proti marihuaně. Za zmínku stojí film Marihuana, v jehož podtitulu stálo: Zběsilé orgie! Divoké večírky! Nespoutané vášně! nebo snímek Tell Your Children (řekněte to dětem), který je rovněž distribuovaný pod tituly jako Marihuanové šílenství, Drogově závislí, Palčivé otázky. Veškerá tato publicita přispěla k tomu, že marihuana se začala spojovat se zločinností, se sexem a s promiskuitou.

Díky užívání marihuany některých slavných amerických hvězd (např. Robert Mitchum) došlo v padesátých letech k cenzurování filmů. Marihuana a ostatní drogy se pak mohli objevit ve filmech pouze, pokud dostali filmaři svolení od FBN. (Booth, 2004) Ale nevznikaly filmy pouze s odrazujícím účinkem od marihuany např. snímek kanadských režisérů s názvem Tráva: Dějiny marihuany z roku 1999, naopak marihuanu obhajuje a snaží se co nejblíže popsat vývoj přístupu americké společnosti k této droze během celého 20. století.(www.dokumentarni.tv) Za posledních pár let byla marihuana použita v řadě českých i světových filmů. Ze světových filmů např. Zahulíme, uvidíme, Tráva, Vlasy a z českých bych zmínila Samotáři nebo Gympl.“

Zdroj: ŘÍHOVÁ, Tereza. MARIHUANA A UMĚNÍ. Olomouc, 2011. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, Pedagogická fakulta, Ústav pedagogiky a sociálních studií. Vedoucí práce Mgr. Linda Švrčinová.

Komentáře uzavřeny.