Marihuana a plicní onemocnění – Úvod

„Lidé řady civilizací užívají marihuanu již déle než 3 000 let. Rozsah jejího využívání se pohybuje od utilitárního (k výrobě lan) přes léčebné až k náboženskému. V USA se používala jako lék až do roku 1941, kdy byla vyřazena z lékopisu USA. Zákon o kontrolovaných látkách přijatý v roce 1970 klasifikoval marihuanu jako drogu první kategorie podle definice Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (Drug Enforcement Administration) takto (http:// www.justice.gov/dea/druginfo/ds.shtml): „Léčiva, látky nebo chemické sloučeniny první kategorie jsou definované jako látky, které v současné době nemají žádné přijaté lékařské využití a mají vysoký potenciál zneužití. Léčiva první kategorie jsou nejnebezpečnější drogy s potenciálně závažnou psychickou či fyzickou závislostí“. Tato definice platí dodnes.

Marihuana je nejčastěji užívanou nelegální látkou na světě. Celosvětově se prevalence uživatelů marihuany v roce 2011 odhadovala na 180,6 milionu nebo 3,9 % dospělé populace ve věku 15–64 let. Ačkoli nejvyšší prevalence užívání marihuany je hlášena v USA, v Austrálii a na Novém Zélandu, tato droga se vyrábí a užívá prakticky ve všech zemích a oblastech světa. Vyrábí se z rostliny konopí patřící do čeledi Cannabaceae (konopovité) a připravuje se ze sušených kvetoucích částí a listů samičích rostlin. Spalováním marihuany vznikají stovky látek. Hlavní složkou s psychoaktivním účinkem je delta‑9‑tetrahydrokanabinol (THC); v konopí však bylo identifikováno více než 60 sloučenin (kanabinoidů). Endogenní kanabinoidní (endokanabinoidní nebo CB) systém je nedávno objevený signální systém obsahující kanabinoidní receptory CB1 a CB2.

Nejčastějším způsobem užívání marihuany je inhalace kouře. Kouř se obvykle inhaluje ze spojených srolovaných listů podobných cigaretě („joint“) nebo pomocí vodní dýmky („bong“). V řadě studií se expozice marihuanovému kouři kvantifikuje jako „jointo‑roky“, přičemž jeden jointo‑rok se rovná jednomu vykouřenému jointu denně za rok. Při kouření marihuany se THC vstřebává do krevního řečiště přes plíce. Marihuanový kouř obsahuje směs chemických látek kvalitativně podobných tabákovému kouři s výjimkou nikotinu, který je jedinečný pro tabák. Vzhledem k tomu, že marihuanový kouř obsahuje podobné složky jako kouř tabákový, vzbuzuje vzrůstající šíření kouření marihuany obavy z krátkodobých a dlouhodobých respiračních komplikací, jako jsou bronchitida, pneumothorax/pneumomediastinum a chronická plicní onemocnění, například chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), intersticiální plicní nemoci a nádory plic. Následující články upozorňují na studie z poslední doby, v nichž se zkoumá užívání marihuany a její účinky na dýchací systém. Existují přímé dopady jak rekreačního, tak lékařského užívání marihuany.“

Zdroj: JOSHI, Manish, Anita JOSHI a Thaddeus BARTTER. Marihuana a plicní onemocnění. 1. www.prolekare.cz, 2014.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

4 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

3 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago