8 Srpen

Marihuana a pozitiva

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

Marihuana a pozitiva

„Mnoho lidí si oblíbilo marihuanu především kvůli stavům, které navozuje. Při nízkých dávkách nás marihuana dovede do stavu klidu a pohody, doprovázené stavem zasněného uvolňování, pocitem hladu, zejména chuti na sladké. Tento stav je doprovázen změnami smyslového vnímání např. živější vnímání sluchových, zrakových, čichových, hmatových a chuťových vjemů. U některých lidí zvyšuje požitek z tance a hudby. Podle „studie „Tanec a drogy“ (Rady pro koordinaci protidrogové politiky) u nás návštěvníci tanečních party kouří častěji marihuanu než tabák. Podle této studie pravidelně konzumuje konopí přes 64% milovníků taneční hudby, tabák o čtyři procenta méně.“ (Kubánek, 2008, s.14) U jiných uživatelů způsobuje změny v jeho vyjadřování či způsobu myšlení. Při vyšších dávkách nastává tzv. stav „vysmátosti“. Některé záchvaty mohou trvat i desítky minut. Po tomto stavu euforie začíná „otupělý“ stav, kdy se člověk cítí unavený a vnímá čas mnohem pomaleji. Většinou jen sedí a „tupě zírá“ do prázdna. (Kubánek, 2008)

I když existuje nespočet názorů ohledně závislosti na marihuaně, v tomto článku budeme brát názor, že marihuana nevyvolává fyzickou závislost pouze psychickou. Hlavním důvodem je, že většina uživatelů nekouří marihuanu dlouhodobě a často. Většinou jde o tzv. „víkendovou drogu“. A i ti nejzávislejší uživatelé této drogy se dokáží sami se závislostí vypořádat. Ti, co používají marihuanu opravdu intenzivně, mohou hledat pomoc v zařízeních poskytujících léčbu drogových závislostí.

(Zimmerová, Morgan, 2003) Další častou hypotézou mnoha vědců je, že marihuana je vstupní drogou k ostatním (především k tvrdým) drogám. I teď se přikloňujeme k názoru, že jde o pouhý mýtus. Tvrzení, že se 70% ze všech lidí, kteří někdy v životě vyzkouší marihuanu, stane závislými na užívání tzv. tvrdých drog, je stejně zavádějící blud, jako kdyby někdo tvrdil, že 70% ze všech lidí, kteří v období dospívání onanovali, se stanou sexuálními pracovníky. A jak není žádná přílišná souvislost mezi masturbací a prostitucí, není ani žádná závislost mezi marihuanou a např. heroinem. (www.adiktologie.cz ) Především jde o individuum člověka a jeho náklonnosti k drogám. Mnohem přímější cestou k amfetaminům, heroinu nebo jiným tvrdým drogám je především alkohol a tabák.

Jednou z největších výhod marihuany je její přírodní složení naproti ostatním chemicky vyrobeným drogám jako pervitinu, heroinu, atd.“

Zdroj: ŘÍHOVÁ, Tereza. MARIHUANA A UMĚNÍ. Olomouc, 2011. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, Pedagogická fakulta, Ústav pedagogiky a sociálních studií. Vedoucí práce Mgr. Linda Švrčinová.

Poslat komentář

*