26 Září

Marihuana a současné umění

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí Komentáře: 0

„Oblíbenost marihuany v současnosti mezi hudebníky stále trvá. Můžeme posuzovat podle velkého množství skupin, které mají ve svém repertoáru zařazeny právě písně věnované marihuaně. Jenom u nás a v sousedním Slovensku můžeme vyjmenovat hned několik např. skupina Wohnout (Sejko-no-pí), Tleskač (Zelená je tráva), Totální nasazení (Lety), Žlutý pes (Sláva už roste tráva), Gaia Mesiah (Legulize Marihuana), Horkýže slíže (Já žeru kvítí), Polemic (Môj svet), Kryštof (Zvířátka), UDG (Ganja), Vajíčko (Zhul mě), Hrubý styl (Marihuana), Vypsaná fixa (San Piego), Alkehol (Travička zelná), Kabát (Joint, Óda na konopí), Švihadlo (Zelený list), Hudba Praha (Marihuana), Bow Wave (Pašerácká) a mnoho dalších. I v zahraničí se zaměřilo mnoho kapel na písně o marihuaně jako Manu Chao (Welkome to tijuana), Bob Marley (Legalize marijuana), System of a down (Marijuana in your brain), Myslic roots (Pass the marijuana), Ride (Marijuana), Nirvana (Marijuana), Ska-P (Cannabis), Brujeria (Marihuana), a např. Kevin O’grady (The Marijuana Song). (www.czechtek.bloguje.cz) Mnoho Dj jako Ans, No Money, Pinie, Brooklyn a mnoho kapel (Ganja Haze, Jet8, Green Smatroll) účinkovali na festivalu Milion Marihuana March 2010, který je zároveň demonstrací za legalizaci konopí. V roce 2011 šlo o třináctý ročník tohohle festivalu a kromě známých kapel a demonstrantů si můžete na festivalu prohlídnout konopný trh, který přibližuje současné využití této konopné rostliny. Konopný trh nabízí jak výrobky domácích i zahraničních producentů a distributorů, výrobky z ručního konopného papíru a součástí trhu je i občerstvení z konopných potravin. Že je marihuana populární i dnes nám dokládá počet účastníků demonstrace, který se v roce 2011 vyšplhal až na dvanáct tisíc. (www.mmm2010.legalizace.cz)

Mezi umělci existuje řada zastánců marihuany, ale jak už to bývá, najde se i skupina odpůrců, kteří ji odmítají a vystupují proti ní např. Norman Jay, který říká: „Mám přátele – spoustu výborných muzikantů, kterým z marihuany hráblo.“ Dokonce i Ian Brown z kapely Stone Roses před vydáním svého alba přiznal, že: „Devět měsíců jsem nekouřil, protože jsem byl z trávy úplně vypatlanej.“ (www.maturita.cz)“

 

Zdroj: ŘÍHOVÁ, Tereza. MARIHUANA A UMĚNÍ. Olomouc, 2011. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, Pedagogická fakulta, Ústav pedagogiky a sociálních studií. Vedoucí práce Mgr. Linda Švrčinová.

Poslat komentář

*