Marihuana a zákony ve světě – Evropa

„V úmluvách OSN o drogách patří konopí mezi látky způsobující závislost, představují velké riziko zneužití a také je na seznamu čtyř nejnebezpečnějších látek a to z důvodu rizika zneužití a škodlivým vlastnostem. (Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost, 2005)

Evropa

V Evropské unii je možné pěstovat konopí pouze pro průmyslové užití, a to jen rostliny, které obsahují méně než 0.2% THC. Sankce za užívání drog není odpovědností Evropské unie, ale jednotlivých států. Užívání konopných drog je trestným činem například ve Francii, Finsku, Řecku, Švédsku, Norsku a na Kypru. Jako přestupek je považováno například ve Španělsku, Portugalsku, Lotyšsku a Estonsku. Ve všech státech EU je zakázáno držení drog. Záleží také na množství a účelu držení, podle toho se potom ukládají tresty. V Itálii mohou za držení konopí odebrat řidičský průkaz na jeden až tři měsíce a u prvního přistižení je osoba pouze napomenuta. V Lucembursku se za držení uděluje pokuta a v případě užívání nebezpečného pro jiné osoby i trest odnětí svobody. V Irsku za držení konopí hrozí při prvním provinění pokuta, při druhém provinění se pokuta zvýší a při třetím je i možnost odnětí svobody až na tři roky. V Německu nevede držení konopí k trestnímu stíhání, ale pouze v případě, že jsou splněny určité podmínky. Mezi ně patří to, že má člověk u sebe pouze malé množství a pro vlastní spotřebu, dále se jedná jen o příležitostného uživatele a také nebyla způsobena újma někomu dalšímu.

Ve Velké Británii vede držení od varování až po odnětí svobody. Ve Franci jsou sankcí za držení marihuany pokuty nebo odnětí svobody v rozsahu maximálně jednoho roku. Nizozemí je legalizací marihuany velmi známo, ale i zde jsou jistá omezení. Pokud má člověk u sebe do pěti gramů drogy, nemůže být stíhán. V coffee-shopech, neboli kavárnách je povoleno užívání, prodej i držení, kavárna však musí splňovat podmínky pro provozování. Nejvíce těchto coffee-shopů je v hlavním městě Amsterodamu. Užívání marihuany ve venkovních prostorách již legální není. Ve Švýcarsku je konopí zakázáno, ale v posledních letech se zde objevují snahy o dekriminalizaci, které ale neprošly ve federálním shromáždění. (Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost, 2005, Miovský a kol, 2008, Weinberg, 2011)“

Zdroj: IKOLOVOVÁ, Lucie. Kvalita života uživatelů marihuany. Olomouc, 2016. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, Ústav speciálně pedagogických studií. Vedoucí práce Mgr. Miluše Hutyrová, Ph.D.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Různé modely legalizace marihuany ve světě

Úvod: V posledních letech byla legalizace marihuany jedním z nejvýraznějších trendů v oblasti legislativy a…

2 dny ago

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

2 týdny ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

4 týdny ago

Porovnání účinků marihuany a alkoholu na zdraví a společnost

Úvod: Marihuana a alkohol jsou dvě z nejčastěji užívaných psychoaktivních látek ve společnosti. Je důležité…

1 měsíc ago

Jak předcházet nežádoucím účinkům a předávkování při užívání marihuany

Úvod: Při užívání marihuany je důležité se seznámit s možnými nežádoucími účinky a zabránit předávkování.…

2 měsíce ago

Rady pro dávkování a kontrolu konzumace marihuany

Úvod: Správné dávkování a kontrola konzumace marihuany jsou klíčové pro bezpečné a příjemné užívání. Při…

2 měsíce ago