23 Leden

Marihuana a zákony ve světě – Severní a Jižní Amerika a Asie

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí, Marihuana a USA Komentáře: 0

„Severní a Jižní Amerika

Ve Spojených státech Amerických jsou zákony o drogách jedny z nejpřísnějších. Konopí zde patří mezi drogy, které se nepředpokládají k lékařskému využití, na rozdíl od opiátů, u kterých tomu tak je. Od roku 1965 bylo více než dvacet milionů lidí odsouzeno. U velkých překupníků a pěstitelů je dokonce možný i trest smrti. V Jižní Americe došlo k dekriminalizaci v Kolumbii, Venezuele a Brazílii. Na Jamajce vzniklo rastafariánské hnutí, které se stalo symbolem konopné kultury a rozšířilo ji do světa. Marihuana se zde však užívala už dávno před jeho vznikem. Největší ikonou se stal Bob Marley, který kromě jiného velice propagoval užívání marihuany. Na Jamajce se konopí prodává otevřeně na ulicích, i když za držení může hrozit pobyt ve vězení. V Mexiku zákony nemluví příliš jasně a rozhodnutí o trestu je více méně na soudci. Trestem může být pokuta, ale i vězení. V Brazílii držení marihuany v malém množství pro svoji vlastní potřebu od roku 2006 znamená trest „sociálním vzděláváním“, to však bývá udělováno jen vzácně a v případě turistů tomu tak nebývá skoro vůbec. K dekriminalizaci marihuany došlo i v Kolumbii v roce 1994. Držení malého množství je de facto legální. Užívání na veřejnosti není tolerováno. V Kanadě je od roku 2002 drogová politika založena na principu „harm reduction“ tzn. snižování škod a není tak soustřeďována na právo. Užívání veřejně na ulici je však zakázáno a člověk za něj může být zatknut. (Weinberg, 2011)

Asie

Neúprosné zákony jsou v Číně, Malajsii, Indonésii a Filipínách. Zde je možné dostat trest smrti i za pouhé držení drogy. V Nepálu se užívá hašiš především v období jarního svátku Holi. Konopí zde však není legální a mohou být uděleny tresty odnětí svobody. V Thajsku jsou zákony velice přísné. Za menší množství hrozí dlouhý pobyt ve vězení a v případě tvrdých drog i trest smrti. V Afghánistánu bývají kuřáci hašiše veřejně bičováni. Další zemí, kde jsou zákony přísné je Indonésie. Za držení marihuany je trest až dvacet let ve vězení. V Indii patří konopná kultura k jedné nejstarší na světě. Konopí je propojené i s náboženstvím, bůh Šiva je s ním často spojován. Tradice užívání marihuany je zde už přes 4000 let. Nejužívanější je tzv. bhang, což je speciální konopný preparát a nejčastěji se užívá při náboženských rituálech. Na některých místech se dokonce prodává legálně. Ze zákona je však držení malého množství marihuany trestáno pokutou nebo vězením, někdy i obojím. (Weinberg, 2011)“

Zdroj: IKOLOVOVÁ, Lucie. Kvalita života uživatelů marihuany. Olomouc, 2016. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, Ústav speciálně pedagogických studií. Vedoucí práce Mgr. Miluše Hutyrová, Ph.D.

Poslat komentář

*