Marihuana a závislost

„Cannabis bývá řazen mezi tzv. „měkké“ drogy. Měkké drogy jsou drogy s akceptovatelným rizikem. Mezi tyto drogy řadíme kávu, tabákové výrobky, produkty konopí a samozřejmě alkohol. „Měkký“ má v této souvislosti význam „nečiní tělesně závislým“. To se však týká marihuany jen podmíněně a zcela se tu pomíjí aspekt potenciálu psychické závislosti. Pojem „měkký“ naznačuje, že určité substance jsou relativně neškodné, na rozdíl od tzv. „tvrdých“ drog. Dovolím si však tuto definici přirovnat k ručnímu granátu a bombě: podle této logiky by mohl být „měkký“ i ruční granát, pokud bychom jej porovnávali s bombou. Cannabis sice vyvolává jen nepatrnou fyzickou závislost, avšak psychická závislost může být poměrně velká a bývá často podceňována.

Každá droga může být tvrdá, jsme-li na ní závislí a další užívání nás psychicky, tělesně, sociálně ničí a zkracuje délku našeho života. Nikotin je bez pochyby hlavní příčinou rakoviny plic, alkohol ničí játra, hašiš a heroin mozek. Koho by napadlo nazvat např. alkohol „tvrdou drogou“, když za rok umírá např. v Německu v důsledku požívání alkoholu šestnáctkrát více lidí než v důsledku užívání drog. THC nepřímo zvyšuje výdej dopaminu. Účinek, který má dopamin na tzv. centrum odměny, může způsobit závislost na konopí tím, že člověk bude chtít ten příjemný pocit prožívat znovu a znovu. Přestože je uvolňováno méně dopaminu než po užití silně návykových látek jako speed či kokain, 5 z 10 uživatelů konopí si na něj vytvoří závislost.

Přítomnost drogy a její charakteristika

Kdyby kolem nás neexistovaly drogy, neexistovala by ani závislost na nich. Drogy ale existují a je po nich stále větší poptávka, kterou nelze nikdy zlikvidovat mocensky. Nejúčinnější pomocí je, co nejvíce snížit poptávku po drogách. Právě to by měl být úkol celé společnosti, každého jedince, ne pouze pracovníků, kteří se bezprostředně drogovou problematikou zabývají. Tzn. např. mít zdravé rodiny, dobré školy, nejrozmanitější možnosti využití volného času, umět nést odpovědnost za vlastní jednání, dobře a objektivně informovat, vytvořit dobrou legislativu, mít co nejméně projevů rasizmu…“

Zdroj: WINKLEROVÁ, Barbora. NAŠE SPOLEČNOST A MARIHUANA. Brno, 2009. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce PhDr. Milan Valach, Ph.D.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

3 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

2 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago