29 Květen

Mateční rostliny

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

Jak vypěstovat matku

Zasadíte nejlépe naklíčené semínko do mixovaného substrátu, který vám nejvíc vyhovuje, případně do rockwoolu, kokosu, keramzitu pro hydroponii a necháte rostlinu růst v 1-4 litrovém květináči. Svítit budete vždy cyklem 18 hodin světla a 6 tmy, aby kytka neměla tendenci vykvést. Vhodným světelným zdrojem jsou MH výbojky (od 70 W) a zářivky s barvami coolwhite a daylight. Zářivky se používají od mini pěstírny pro matky 2 x 18 W až po maxi např. 4 x PHILIPS TLD 36W, v nouzi jdou použít i úsporné zářivky, ale alespoň 20 W na kytku. Světlo dáváme co nejblíže kytce, aby se maximálně držela při zemi a jen se krásně košatila. Protože chceme matku nechat celý život ve vegetační fázi, musíme udržovat vysokou vlhkost, ideálně 70%, širší rozmezí je 60-90%. Při hnojení používáme jakékoliv růstové hnojivo v předepsané koncentraci např. Wuxal super, Kristalon start, Advanced hydro grow atd.

Když vám kytka vyroste tak 4-6 pater, zastřihneme ji obvykle nad třetím patrem, výborná je technika zastřihávání je FIM. Zastřihnutý vrcholek necháme zakořenit a v krátké době jej přepneme na cyklus 12 hodin světlo, 12 hodin tma, po pár týdnech zjistíme pohlaví mateční rostliny, případného samce vyhodíme. Snažíte se kytku zaštipovat tak, aby měla co nejvíce vrcholků a výhonků a byla bohatě do široka větvená. Při tvarování můžeme používat joja nebo kolínka, která zakoupíte v obchodě s pěstebními pomůckami. Tvar se dá taky držet provázky, závažím atd. Další vychytávkou je SCROG, pletivo dáte přesně tak, jak chcete mít kytku vytvarovánu a ona poté výborně drží tvar.

matecrost2

Ukázka mateční rostliny

Matka z řízku

Jde vypěstovat mateční rostlinu také z řízku? Ano, samozřejmě jde! Asi nejdůležitější otázkou pro nás ovšem zůstává, zdali takováto matka není jakýmkoliv způsobem degradovaná. Odpověď je jednoduchá – není, protože k postupné degradaci genetického materiálu dochází až po nekolikátém opakování systému řízek->matka. Pokud máte již zakořeněný klon, postupujete obdobným způsobem zastřihování jako u matky ze semínka. Někteří groweři považují „matkování“ z řízků za neetické (dali za genetiku tisíce korun), proto je dobré se člověka od kterého máte řízky zeptat, jestli mu to nebude vadit.

Zdroj: www.grower.cz

Poslat komentář

*