31 Červenec

Míra užívání konopí mezi mladými Čechy

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

„Studie ESPAD jsou v Evropě široce využívány k monitorování trendů v užívání drog v populaci dospívající mládeže. Podle posledních výsledků v roce 2011 mělo v ČR zkušenost s konopnými drogami celoživotně 42 % mladých lidí ve věku 16 let. Chlapci udávali zkušenosti s marihuanou častěji než dívky (47 % oproti 37 %). Od roku 1995 to bylo poprvé, kdy celoživotní míra užívání konopných drog v ČR klesla. Mezi evropskými zeměmi, které se účastní projektu ESPAD, bylo užívání konopných drog v roce 2011 nejrozšířenější právě v ČR.

S užíváním marihuany mají významnou souvislost určité rodinné, demografické a sociální faktory. Zkušenosti s touto drogou se méně vyskytují u dospívajících vyrůstajících v úplné rodině a v rodině s vyšším vzděláním rodičů. Výrazně více zkušeností s marihuanou mají studenti učňovských škol (56 %) ve srovnání se studenty gymnázií (35 %) a středních odborných škol (45 %).

Velmi často se užívání marihuany objevuje spolu s užíváním jiných návykových látek. U dospívajících je to nejčastěji pití alkoholu a kouření. U českých dospívajících se často objevuje kouření marihuany a pití nadměrných dávek alkoholu. V této souvislosti jde o okolnost značně nepříznivou vzhledem k zesílení účinků těchto látek při současném užívání.

Souhrnně se dá říci, že míra užívání konopných drog v ČR je výrazně vyšší než v ostatních evropských zemích, a to jak mezi dospívajícími, tak mezi mladými dospělými do 34 let věku. Na rozdíl od ČR v řadě velkých evropských zemí dochází v posledních letech k poklesu míry užívání konopí nebo je situace stabilizovaná na podstatně nižší úrovni. Pokles v ČR byl poprvé zaznamenán u dospívajících ve věku 16 let v roce 2011. Nemáme k dispozici výzkumná data, která by uspokojivě vysvětlila příčiny velké obliby konopných drog v ČR.

miuzkonml2

Vzhled, způsoby užívání a projevy intoxikace

Marihuana je zelená rostlina s listy, které jsou na dotyk lepkavé. Živá rostlina dosahuje výšky až několika metrů a vydává specifický zápach. U nás se konopné drogy užívají nejčastěji ve dvou základních formách. Buď se kouří sušené květy („tráva“, „marjánka“, „mařka“, „hulení“, „džoint“ „brko“, „špek“, „model“), někdy společně s tabákem, nebo se kouří s tabákem nadrolené hrudky hašiše („haš“), což je v podstatě do tmavě hnědých kostiček nebo hrudek zhuštěná pryskyřice obsahující vysokou koncentraci účinné látky 9-THC (tetrahydrokanabinol).

Mezi okamžité pozorovatelné projevy otravy marihuanou patří zarudlé oči, hlasitá mluva, nepřiměřený a bezdůvodný smích, poruchy rovnováhy, zvýšená chuť k jídlu („žravka“, „jídlovka“ – pojídání najednou různých, chuťově neslučitelných potravin, např. marmelády, salámu, jogurtu) a přítomnost typického zápachu připomínajícího spálené listí či trávu.“

Zdroj: ŽILÁKOVÁ, Kateřina. CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O MARIHUANĚ. 1. Písek: © ARKÁDA – SOCIÁLNĚ PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM V PÍSKU, 2013.

Poslat komentář

*