7 Červenec

Mnohostranné využití konopí v 21. století – Konopí a kosmetika

Autor: admin Kategorie: aktuality, Využití konopí Komentáře: 1

„Současná doba nabízí technickému konopí využití v rozličných oborech včetně stavebního průmyslu. Konopí je prvotřídní stavební materiál, pro své vlastnosti se hodí na izolaci a stavební hmoty. Jako stavební materiál se konopí využívá dvěma hlavními způsoby: materiály nižší kvality – hrubé vlákno nebo celá rostlina na lisované desky (pazdeří na pazderodesky), částečně v kombinaci s dalšími hrubými materiály, jako je dřevo, jíl, vápenec nebo lepidla; vysoce kvalitní materiály – jemné vlákno na izolační rohože, mimořádně jemné jako náhražka skleněného vlákna spolu s betonem nebo jílem; konopné hobliny jako izolace podlah a střech a obzvláště pevná vlákna přidávaná do hliněných cihel.

Protože se zvyšuje poptávka po ekologičtějších stavebních materiálech, je to pro konopí s jeho mnoha vynikajícími vlastnostmi výborná příležitost. Neobsahuje cizorodé chemické látky a dá se pěstovat bez herbicidů a pesticidů v místě, kde ho lze rovnou i zužitkovat. Konopí je pevné, pružné a trvanlivé, ale nejdůležitější je jeho odolnost vůči vodě. Základním, velmi důležitým požadavkem na moderní materiály určené ke stavbě zdí obytných domů je jejich prodyšnost a prostupnost pro páru (vodu), aniž by se v nich držela vlhkost. To splňují právě izolační systémy odolné vodě. Není pochyb, že v této aplikaci vynikne právě konopí. Více informací a kontakty získáte na webových stránkách HFIA.

Konopí a kosmetika

Živiny z konopí nezískáváme jen z potravy, ale též ze zevních přípravků každodenní krášlicí kosmetiky. Vzhledem k vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin (téměř 80 %) je konopný olej vynikajícím základem pro výrobu kosmetiky. V hydratačních krémech zvláčňuje téměř všechny typy suché kůže. Jako součást šamponů, kondicionérů, masážních olejů a vlasové kosmetiky zvyšuje lesk a zároveň je schopný velmi účinně odstraňovat nepříjemné potíže spojené se suchou pokožkou hlavy.

Esenciální mastné kyseliny konopného oleje se dobře vstřebávají kůží. Konzumace těchto tuků vnitřně, ať již v potravinách, nebo v prostředcích pro zvláštní výživu, dokáže zvláčnit pleť a snížit tvorbu šupinek, prasklinek a dalších příznaků, které jsou charakteristické pro suchou kůži způsobenou nedostatkem mastných kyselin v potravě. Masáž je důležitou součástí přírodního léčení a konopný masážní olej je pro tyto účely obzvlášť ideální.

Výroba konopného mýdla

Výroba mýdla, které by především někteří z nás měli k odstranění nahromaděných toxických látek používat skutečně pravidelně, je relativně jednoduchý postup reakce tuku (kyseliny) a popele (zásady neboli louhu), který neutralizuje mastné kyseliny přítomné v tuku.

Příprava louhu

Do soudku s otvůrky vyvrtanými ve dně nasypte asi do desetiny jeho objemu kamínky. Další vrstvu (opět desetinu objemu) tvoří sláma a zbytek soudku vyplňte popelem z listnatého dříví (jehličnaté není příliš vhodné). Popel přelijte dešťovou vodou a protékající tekutinu zachyťte do kastrolu. Chvíli to trvá, proto buďte trpěliví. Nad plamenem nebo na sporáku ji vařte, dokud nevznikne hustý koncentrát — louh. Je velmi silný, proto nepoužívejte hliníkové nádoby, které by rozleptal.

Testování louhu

Připravte si nasycený roztok soli. Rozpusťte ve vodě tolik soli, že jakékoli další množství by se v ní již nerozpustilo. Připevněte na malou tyčku závaží a ponořte ho do solného roztoku. Okamžitě vyplave na povrch. Na tyčce vyznačte bod, kterým se dotýká hladiny.

Louh má stejnou specifickou hmotnost jako nasycený roztok soli, proto příslušnou tyčinku můžete použít k měření hustoty louhu. Značka se bude pravděpodobně vznášet nad hladinou. V tom případě koncentrát velmi opatrně zřeďte za stálého míchání vodou, dokud se tyčinka neponoří až po značku. Udává správnou hustotu louhu potřebnou pro výrobu mýdla.

Zamíchejte ho do tuku. Obecně může jít o jakýkoli tuk, ale k přípravě konopného mýdla potřebujete konopný olej. Půl litru louhu smíchejte se tři čtvrtě litrem čistého oleje. Směs tři hodiny vařte na mírném plameni a vždy po půl hodině opatrně zamíchejte. Odstavte ze sporáku a vzniklou hmotu přemístěte do dřevěné, konopnou látkou vystlané formy. Právě v tomto stadiu se přidává parfém, například konopná esence, nebo konopné pokrutiny či nahrubo rozemletá semena, která mýdlu dodají exfoliační účinek. Ujistěte se předem, že aromatické oleje neobsahují alkohol, protože ten mýdlo ničí. K barvení je vhodná mrkev, červená řepa nebo šťáva z květu konopí. Po 24 hodinách mýdlo vyndejte a tenkým drátkem nakrájejte na kostky. Mýdlo podobně jako víno časem zraje. Nepoužívejte ho minimálně dva týdny; nejlepší je až po šesti měsících.

O mýdlu se traduje jedna indická moudrost, která říká, že mýdlo je špína, kterou kupujeme, abychom ji seznámili s naší špínou. Tyto dvě špíny jsou šťastné, že se potkaly, a velmi ochotně se smíchají. Vplují spolu do příjemné a milované vody a pradlák v pravou chvíli zvedne oponu a osvobodí nás od špíny i mýdla. Duchovní i jiné texty působí jako mýdlo, které zakaluje naši „jasnou mysl“, Posléze ze sebe v příslušný okamžik, když uzraje čas, všechna slova a texty shodíme, abychom zůstali v dokonalé harmonii.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 41-44.

Komentáře