Mnohostranné využití konopí v 21. století – Plasty z konopí

„Proč na výrobu plastických hmot nestačí nafta? Zdroje pro produkci konvenčních plastů jsou omezené. Pátrání po alternativních, obnovitelných zdrojích umělých hmot začalo se vší vážností v 70. letech v souvislosti s ropnými krizemi, které vyšroubovaly ceny petrochemikálií. Jejich vývoj pokračoval s novou intenzitou v 80. letech, kdy přebytky potravin umožnily využít zemědělskou půdu pro pěstování technických plodin. Na prahu 21. století si vlády i spotřebitelé stále více uvědomují nutnost zpomalit proces globálního oteplování způsobeného skleníkovým efektem, k němuž dochází vlivem výfukových plynů, především CO2. Petrochemický průmysl je energeticky velmi náročný a značnou měrou přispívá ke zvyšujícím se koncentracím kysličníku uhličitého v ovzduší.

Energetické požadavky výroby z obnovitelných biologických surovin jsou podstatně menší a množství CO2 se při ní nezvyšuje. Produkty jsou trvanlivé, a když doslouží, můžou se kompostovat nebo spálit.

Proč plasty z konopí? Konopné vlákno je houževnaté a trvanlivé. Přidáme-li jej do materiálů, sníží se potřebné množství umělých hmot, aniž by se změnila užitková hodnota. Široké používání konopných plastů by mohlo výrazně snížit spotřebu netrvanlivých umělých hmot vyráběných z ropy, které poškozují životní prostředí. Rafinace konopného oleje za vzniku plastických hmot může nakonec zcela nahradit potřebu jiných, vyčerpatelných zdrojů.

Hlavním motivem využití konopí pro výrobu plastů je především ochrana životního prostředí. Současný výzkum se však zaměřuje hlavně na pevnost, kterou dodává výrobkům ve směsích s dalšími základními materiály.

Směsné konopné pelety jsou vhodné ke vstřikování plastických hmot za speciálních tepelných a tlakových podmínek vedoucích ke vzniku finálních litých produktů. Výzkum se soustředí na vývoj dalších metod využití konopí ve výrobě plastů. V roce 2000 jednal Hemp Plastic Ltd. z Velké Británie (dodavatel směrných konopných pelet) s Organizací spojených národů o možnostech intenzívnějšího výzkumu dalšího využití konopí v této oblasti.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 44-45.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

1 týdnem ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

3 týdny ago

Porovnání účinků marihuany a alkoholu na zdraví a společnost

Úvod: Marihuana a alkohol jsou dvě z nejčastěji užívaných psychoaktivních látek ve společnosti. Je důležité…

1 měsíc ago

Jak předcházet nežádoucím účinkům a předávkování při užívání marihuany

Úvod: Při užívání marihuany je důležité se seznámit s možnými nežádoucími účinky a zabránit předávkování.…

2 měsíce ago

Rady pro dávkování a kontrolu konzumace marihuany

Úvod: Správné dávkování a kontrola konzumace marihuany jsou klíčové pro bezpečné a příjemné užívání. Při…

2 měsíce ago

Jak vybrat kvalitní marihuanu na legálním trhu

Úvod: S rozvojem právní regulace v mnoha zemích se objevují legální trhy s marihuanou. Pro…

3 měsíce ago