9 Říjen

Mýty o negativních účincích marihuany

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

V tomto článku si uvedeme několik mýtů o negativních účincích marihuany, které byly před několika lety (2012) ještě prezentovány jako, „fakta“.

„Když člověk kouří jointa, obvykle cítí jeho účinek během několika minut. Okamžité účinky užívání marihuany zahrnují zrychlený srdeční tep, dezorientaci, nedostatečnou koordinaci těla, často následovanou depresí nebo ospalostí. Někteří uživatelé trpí záchvaty paniky nebo úzkosti. Tyto krátkodobé účinky obvykle pominou za dvě nebo tři hodiny, ale mohou trvat i déle v závislosti na množství, které uživatel přijal, množství THC v droze a přítomnosti dalších drog přidaných do směsi.

Problém zde však nekončí. Dle vědeckých studií zůstává aktivní složka marihuany, tedy THC, v těle několik týdnů nebo i déle.

Kouř marihuany obsahuje o 50 až 70 % více karcinogenních látek než tabákový kouř. Jedna významná výzkumná studie tvrdila, že jediný joint marihuany může plíce poškodit až tak, jako pět běžných cigaret vykouřených v krátkém sledu za sebou.

Dlouhodobé kouření marihuany a hašiše způsobuje bronchitidu, zánětlivé onemocnění dýchacího ústrojí. Protože typický uživatel marihuany vdechuje větší množství kouře a drží ho v plicích déle než kuřák cigarety, mají jointy vážný vliv na jeho plíce. Kromě nepohodlí souvisejícího s bolavým krkem a kašlem bylo zjištěno, že konzumace jednoho jointu vystavuje plíce takovému množství rakovinotvorných chemických látek jako vykouření pěti cigaret.

Psychické následky užívání marihuany jsou stejně kruté. Kuřáci marihuany mají horší paměť a nižší mentální schopnost než lidé, kteří marihuanu neužívají.

Zvířata, kterým vědci podávali marihuanu, dokonce trpěla celkovým poškozením mozku.

Droga však může ovlivnit více než jen tělesné zdraví. Výzkum v Austrálii v roce 2008 nalezl spojení mezi dlouholetým užíváním marihuany a mozkovými vadami. Toto zjištění podporuje i dřívější výzkum dlouhotrvajících následků užívání marihuany, který u kuřáků marihuany ukázal podobné změny v mozku, jako u těch, kdo užívají jiné široce rozšířené drogy. Řada studií rovněž prokázala spojitost mezi dlouhodobým užíváním marihuany a psychózami.

Marihuana mění strukturu spermatu a deformuje jeho buňky. I malé množství marihuany může u mužů způsobit dočasnou neplodnost.

Podle studií jsou duševní funkce u kuřáků marihuany snížené. THC obsažené v marihuaně narušuje nervové buňky mozku a negativně tak ovlivňuje paměť.

Marihuana je jednou z mála drog, které způsobují abnormální dělení buněk, což vede k těžkým dědičným vadám. Těhotná žena, která pravidelně kouří marihuanu nebo hašiš, může předčasně porodit dítě s nedostatečnou porodní velikostí a hmotností. Studie také naznačily, že předporodní užívání drog může u dětí způsobit vady, duševní nevyváženost a zvýšené riziko výskytu leukémie (rakovina kostní dřeně).“

Drtivá většina všeho výše uvedeného byla vyvrácena, tak jak byly účinky marihuany dále podrobněji zkoumány a testovány. Tímto článkem chceme ukázat, jak mohou být „zcela zaručené“ informace v průběhu několika málo let vyvráceny. Nevěřte všemu, co se píše v médiích a také ani tomu, co publikují odborníci a pseudovědci. Za pár let se možná všechny „stoprocentní fakta“ mohou rychle rozplynout v mlze minulosti.

Zdroj: VOJTĚCHOVÁ, Jiřina. PREVENCE ZÁVISLOSTI NA MARIHUANĚ. České Budějovice, 2012. DIPLOMOVÁ PRÁCE. JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, KATEDRA PEDAGOGIKY A PSYCHOLOGIE. Vedoucí práce PhDr. Marta Franclová.

Poslat komentář

*