Nekonečné možnosti využití konopí
Český národ je, řekněme, slepí, když není schopen vidět konopí jako poklad, kterým je tato rostlina a dostatečně ji nevyužívá k výrobě nejrůznějších produktů.
Konopí je zejména spolu se lnem základním materiálem k výrobě papíru od konce středověku až doposavad. Bohužel se dnes výroba papíru z konopí provozuje pouze ve dvanácti papírnách na světě, z toho čtyři se nacházejí v Evropě. Ne každý si vůbec uvědomuje, že jediný papír, který musí vydržet překládání a rolování, je papír bankovní a cigaretový a ten je vyroben právě z konopí.
Vlákno a pazdeří z konopí stejně jako obilné plevy, otruby a živočišná vlákna bylo přidáváno do omítek ke zpevnění struktury už od začátků rozvoje stavebnictví. V dnešní době se konopí využívá ve stavebním průmyslu hlavně ve vyspělých zemích jako je Švýcarsko či Francie. V Německu zase využívají konopí k výrobě tepelné a zvukové izolace, na plastové obaly na CD nebo i k výrobě zubních kartáčků.
Konopné semeno je výborné k vaření kaše, kdy ještě před 60. až 70. lety se jí obvykle říkalo kaše semencová. Olej získávaný ze semen lisovaný za studena i za horka je vhodný nejen k jídlu, ale i ke svícení. Zajímavostí je, že konopný olej se využívá i ke tření barevných malířských pigmentů, jako fermež na ošetření dřeva nebo na mazání kol všeho druhu dehtu.
Zatím je ovšem velice těžké mluvit o využívání konopí v restaurování, neboť se ve větší míře využívá bavlna. Důležité ale je, aby v restaurování a při konzervaci uměleckých děl byl používán takový materiál, který byl užitý autory v době vzniku jejich díla a tj. konopné režné plátno. Toto plátno je stabilní a neprověšuje se, stejně tak jako lana či šňůry z této rostliny.
Stejně tak je důležité pro údržbu historických textilií a oděvů vyrábět mýdlo z konopného oleje bez běžně přidávaných optických bělidel, protože bělidla škodí historickým vláknům.
Nyní je čas přehodnotit naše zkreslené předsudky a obavy, které vznikly skoro až z hysterických informací o této užitečné rostlině pojmenované jako konopí a začít ji naplno využívat i u nás.
Poslat komentář