Nové syntetické drogy
„Pojem nové syntetické drogy je označením pro širokou skupinu látek, se kterými se více či méně sporadicky setkáváme na současné drogové scéně. Význam termínu „nové“ je chápán zejména z pohledu jejich výskytu na ilegálním trhu. Většina těchto látek je již známa celou řadu let a znám je i jejich psychotropní potenciál. Na drogové scéně byl vždy jejich výskyt velmi omezený, nicméně v posledních deseti letech zejména v úzké souvislosti s taneční scénou a s ní souvisejícím nástupem tzv. tanečních drog a drogy extáze (3,4- metylendioxidmetamfetamin, MDMA) se s těmito látkami setkáváme stále častěji. Řada z nich je distribuována v tabletové formě a vydávána za drogu extázi nebo za „něco, co má podobné účinky“. V některých případech se jedná o halucinogenní látky, které jsou vydávány za LSD nebo například „halucinogen s podobným účinkem jako LSD nebo mezkalin“.
Důvodů, proč se s těmito látkami stále častěji setkáváme, je několik. Jedním z nich je snaha ilegálních výrobců obejít stávající legislativní normy a vyrobit psychoaktivní látku, která dosud není na seznamech ilegálních látek, nebo jejíž prekursory nejsou monitorovanými substancemi. Druhým, bezpochyby neméně důležitým faktorem, je ochota mladých lidí vyhledávat nové psychedelické a obdobné zkušenosti a zážitky. Nebezpečnost uvedených látek je různá, některé z nich mohou způsobit i úmrtí. V současné době je ve většině případů velmi málo dostupných odborných prací, které by se zabývaly jejich akutními a dlouhodobými účinky, jejich farmakologií nebo toxikologií. Většina informací o účincích těchto látek je dostupná pouze ze sdělení experimentátorů, kteří své zkušenosti prezentují např. prostřednictvím internetu nebo ze vzácných případů, kdy byl intoxikovaný jedinec hospitalizován v souvislosti s užitím některé z těchto látek. V každém případě se díky stále se zvyšující frekvenci výskytu těchto drog na ilegální scéně a potenciálním rizikům spojeným s jejich užíváním v posledních letech staly předmětem zájmu řady institucí. V rámci Evropské unie je to např. Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost (European Monitoring Centre For Drugs and Drug Addiction, EMCDDA), koordinující spolu s Europolem „Systém včasného varování“ (Early-warning System, EWS) v rámci „Společného postupu v oblasti nových syntetických drog“ (Joint Action on New Synthetic Drugs).
Mezi nové syntetické drogy se řadí zejména látky odvozené od fenyletylaminu a tryptaminu. Tyto látky byly poprvé detailněji popsány prof. A. Shulginem v jeho knihách PIHKAL (zkratka pro Phenylethylamines I Have Known And Loved) a TIHKAL (Tryptamines I Have Known and Loved).“
Zdroj: PÁLENÍČEK, Tomáš, Pavel KUBŮ a Viktor MRAVČÍK. Nové syntetické drogy: charakteristika a hlavní rizika. Praha: Úřad vlády ČR, c2004. Monografie (Úřad vlády České republiky). ISBN 80-86734-26-9.
Poslat komentář