26 Květen

Odrůdy konopí podle Paula Benhaima

Autor: admin Kategorie: aktuality, Odrůdy konopí Komentáře: 0

„Známe veliký počet odrůd pěstovaných v nejrůznějších zeměpisných šířkách k rozmanitým účelům. Zřejmě nejdůležitějším kultivarem, který byl až do současnosti vyvinut především k produkci semene jako merkantilu (merkantil je produkt k běžnému použití), je FIN-314. Podnět k využití této odrůdy jako výsledku novošlechtění k potravinářským účelům dala dr. Jace Callawayová. „Až donedávna se vývoji odrůd konopí určených k produkci semene nevěnovala téměř žádná pozornost. Jak přibývají znalosti o výživné hodnotě konopného semene, začíná se uznávat jako skutečně jedinečný zdroj bílkovin a tuků. Potřebujeme vhodné odrůdy určené pro nově vznikající trh.“

Ne všechny kultivary produkují stejně kvalitní semeno. Ve Vavilovově institutu v Petrohradě v Rusku evidují přes 400 různých odrůd konopí, které jsou význačné jak produkcí vlákna, tak semene. Též obrovská jedlá semena čínského konopí mají spoustu výhod pro pěstování přizpůsobené kuchyni nového světa. Vzniklo několik speciálních odrůd, kterým se daří v zeměpisných šířkách Austrálie, Asie a Afriky, jako například kultivar INSX vyšlechtěný společnostmi sdruženými v Hemp Foods Australia (Potraviny z konopí, Austrálie).

Většina technických odrůd pěstovaných pro vlákno je vysoká a v optimálních podmínkách dosahuje tří až čtyř metrů. Tato výška přináší moderní zemědělské technice určité potíže, ale v preindustriálních společnostech lidé drhli konopné semeno ze suchých rostlin ručně.

Nižší a časně kvetoucí kultivary vznikly nepřetržitou selekcí trvající stovky let ve středním Rusku a Asii. FIN-314, první odrůda konopí určená výhradně na semeno, má původ právě v těchto raně kvetoucích ruských typech. Základní výhoda nízkých odrůd konopí spočívá v jejich snazší sklizni. FIN-314 též stírá pejorativní význam vysokých forem konopí obsahujících omamné látky. Vypadá úplně jinak než Cannabis indica, konopí indické s vysokým obsahem THC, a proto snižuje finanční prostředky vydávané na kontrolu obnoveného pěstování technického konopí.

Odrůda FIN-314, známá též pod názvem Finola, dosahuje výšky 1 až 1,5 metru a může se sklízet klasickými žacími stroji určenými ke sklizni zrna čili kombajny. Posečené rostliny se svinují při nízké vlhkosti (maximálně do 15 %) bez nebezpečí, že vlákno ucpe stroj. Stonek této odrůdy se téměř nevětví, ale o to více semen její přímá, jednoduchá lodyha nese. Výnos semene FIN-314 dosáhl v Kanadě přes 2 tuny na hektar, což předchozí rekordy v produkci konopného semene překonalo o 30 %.

FIN-314 se kromě přijatelnějšího vzhledu a snazší sklizně vyznačuje též daleko vyšším obsahem oleje (až 38 %) a bílkovin (až 28 %) než ostatní odrůdy konopí. Finola poskytuje přes 90 % nenasycených tuků s téměř 4 % GLK (kyseliny gamalinolenové) a 2 % kyseliny stearidonové.

Semínka FIN-314 jsou charakteristická nižší váhou, než mají semena ostatních odrůd (do gramu se jich vejde průměrně 70), a sladší chutí (obsahují až 5 % cukrů). Čerstvý olej z Finoly má výbornou a pikantní citrusovou příchuť.“

 

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 31-34.

Poslat komentář

*