22 Červen

Osvětlení skříně – základní informace

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

Jak silné osvětlení potřebujeme

Potřebnou wattáž lze jednoduše vykalkulovat. Spočítej si plochu zeleně v metrech čtverečních nebo ve čtverečních stopách (30cm x 30cm). Obecná pravidla jsou, pro matky a klony je třeba 20 wattu na čtvereční stopu. Pro kvetení 25 až 40 wattu na čtvereční stopu (v extrémních případech až 65 w/sqf). Čím větší výkon lampy, tím méně wattů na plochu je třeba. Ovšem nahrazení lampy několika menšími o stejné součtové wattáži přináší výhodu rovnoměrnějšího rozložení světla. To je dáno tím, že intenzita světla se rychle zmenšuje s rostoucí vzdáleností od lampy. Navíc každá výbojka má efektivní dosah, ve kterém je intenzita světla dostatečná pro vytvoření rozumných palic. Z tohoto dosahu je třeba navíc odečíst bezpečnou vzdálenost rostlin od výbojky. Ta závisí na způsobu chlazení, nebo případně odstínění tepla od vršku rostlin. Dosahu je třeba přizpůsobit kontrolu růstu (především výšku rostlin).

Parametry vysokotlakých výbojek (HID)

70W – pokrytí: 35 x 35cm, efektivní dosah: 25cm

150W – pokrytí: 45 x 45cm, efektivní dosah: 35cm

250W – pokrytí: 60 x 60cm, efektivní dosah: 50cm

400W – pokrytí: 1 metr čtvereční, efektivní dosah: 80cm

600W – pokrytí: 120 x 120cm, efektivní dosah: 100cm

1000W – pokrytí: 150 x 150cm

Tyto hodnoty předpokládají využití dobrého reflektoru, stínidla z nerezového plechu, jež má lepší odrazivost než např. hliník a také vhodného odrazového materiálu na stěnách pěstírny. Jednou z možností, jak pokrytou plochu zvětšit je použití pojezdu. U fluorescenčních zářivek je obvykle třeba se přizpůsobit jejich délce.

pest2

Jak vysoko nad vrcholky rostlin zavěsit lampu

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď, co nejníže, ale zároveň dát pozor a nespálit vršky rostlin. Bezpečný způsob jak zjistit, zda horko není moc velké je natáhnout ruku nad vrcholky. I po minutě by měla cítit stále jen příjemné teplo (jako za slunečného dne), ne horko. V případě, že lampa moc hřeje, je dobré bud pořídit chlazenou lampu, zlepšit větrání, použít stínění ze skla nebo plexiskla anebo ji prostě pověsit výš. Při přesunutí mladých sazenic pod výkonnou výbojku je lepší lampu zavěsit výš a postupně snižovat, aby si kytka zvykla. Jinak samozřejmě lampu postupně zvedáme tak, jak kytka roste, abychom zajistili maximální využití intenzity světla.

Kolik mě bude stát elektřina za osvětlení

Celková cena záleží pouze na wattáži osvětlení a ceně kilowatthodiny v dané oblasti (kontaktujte svého lokálního dodavatele). K vypočtení ceny vydělíme celkovou wattáž lamp tisícem (získáme ji v kilowattech), vynásobíme počtem hodin svícení denně (18 nebo 12 podle fáze růstu nebo kvetení) a cenou za kilowatt a máme cenu světel denně. Někteří dodavatelé energie poskytují i „noční proud“, který má zvýhodněnou sazbu, pokud to jde, využijte toho!

Jak zkonvertuji watty na ampéry

Ampéry = příkon ve wattech / voltáž

Zdroj: www.grower.cz

Poslat komentář

*