26 Duben

Realizace konopných staveb

Autor: admin Kategorie: aktuality, Odrůdy konopí, Pěstování konopí Komentáře: 0

V dnešním článku si shrneme informace o konopných materiálech a konopí a také se podíváme na jeden „konopný dům“.

Materiály z technického konopí se hojně využívají v západní Evropě nejvíce ve Francii a Velké Británii a také jsou standardně používány v Americe u ekologicky šetrných staveb. Dokonce jsou stavěny i celé domy z konopí, kde jsou využity skoro všechny výrobky popsané na našem webu. Většinou je jako nosná konstrukce použito „rámu“ z trámů, který se posléze „obalí“ konopnými výrobky. V České Republice se ovšem prozatím takovéto „zelené“ stavby moc nestaví, a pokud ano, tak jde vesměs o experimentální domy. Jednotlivé konopné prvky, převážně izolace nahrazující skelnou vatu, však již našly své místo i na českém trhu. Podle slov jednoho mistra, který s těmito materiály denně pracuje, si práci s nimi nemohou dělníci vynachválit, díky jejich vynikajícím vlastnostem a hlavně díky jejich šetrnosti k lidskému zdraví. Bohužel však mají vyšší cenu, než klasické stavební materiály, tudíž se spousta stavitelů rozhodne pro použití klasiky, ovšem ceny rok od roku klesají.

U našich východních sousedů na Slovensku se v roce 2008 začal stavět první demonstrační rodinný dům z konopí a dalších přírodních materiálů. Na stěny je použita vápeno-konopná směs, na podlahy a jiné byl použit konopný beton, veškeré izolace jsou také z konopí či materiálů z příměsí konopí. Dům je již několik let obýván a majitelé si nemohou dům vynachválit. V zimně udržuje dům teplotu a v létě dává příjemný chládek. Také má dům velice dobré akustické vlastnosti.

dum1

dum2

Technické konopí je u nás stále vcelku opovrhovaný materiál, hlavně díky spojitosti s výrobou drog. Je to však velmi výhodný materiál, který má a jistě bude mít svou budoucnost, hlavně z ekologického hlediska jistě vyhraje bitvu s umělými nerecyklovatelnými materiály. Hospodářské pěstování této rostliny je v dnešní době velice výhodné, ovšem nepopulární hlavně kvůli neznalosti a složité legislativě. Konopí, jako každá jiná rostlina, svým růstem přeměňuje oxid uhličitý na kyslík, tudíž je užitečná už během svého růstu. Roste rychle, sklízí a seje se každý rok, oproti třeba stromům rostoucím minimálně 30 let, které se využívají k výrobě mnoha stejných výrobků jako papír, desky atd. Nezbývá než věřit, že pěstování konopí a používání konopných materiálů bude stále častější a jednou se stane z této unikátní rostliny rovnocenný produkt, který pomůže životnímu prostředí této planety.

Zdroj: VYUŽITÍ KONOPÍ VE STAVEBNICTVÍ. Valašské Meziříčí, 2010. Ročníková práce. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ.

Poslat komentář

*